Tag: праски

Видео, Десерти

Кремаст колач со праски

Вистинско уживање! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]

Десерти

Направете вкусна торта со крем и со праски

Торта полна крем и праски. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус  

Десерти

Сладолед со праски и павлака

Направете вкусен сладолед со праски и со павлака.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

Препораки

За срцето, стомакот и имунитет – Овошје кое многу помага

Праските се здраво и корисно овошје кое многу му помага на телото. Праските изобилуваат со магнезиум, селен, фосфор, манган, витамини Ц, Б, Е, К и фолна киселина. Помагаат за срцеви болести, за хипертонија, за превенција на рак, за стомачни проблеми. Го јакнат и имунитетот. Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичиВИДЕО: […]

Десерти

Слатки залаци: Мафини со праски

Одличен рецепт за десерт со праски, да се засладите во летните денови. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Десерти

Подобро од сладолед: Овошен крем од кајсии и праски

Земете ги најслатките кајсии и праски и направете го овој десерт кој ќе ве воодушеви! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата […]

Tips & Tricks

Како да ги омекнете тврдите праски – едноставен трик

Дали знаевте дека постои природен трик за само 60 минути да ги омекнете тврдите праски. Потребни ви се хартиена кеса и едно јаболко. Во кесата ставете праски и едно јаболко, па добро затворете да не влегува воздух. Јаболкото брзо ќе почне да испушта етилен, природен гас кој го забрзува созревањето […]

Десерти

Кнедли со праски

Направете неодоливи кнедли со праски. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се […]

Повеќе

Смути со праски и ѓумбир – Совршен спој на вкусови и чаша полна витамини

Направете вкусно смути со праски и со ѓумбир.     Се става се во блендер и се пие. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Видео, Десерти

Пита со праски и свуо грозје: Толку сочна што се топи во уста (Видео)

Направете го овој десерт и уживајте во магијата од вкусови… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]