Tag: практично

Tips & Tricks, Повеќе

Исчистете ја мувлата во домот – Има решение за помалку од 50 денари

На местата во домот каде се собира влага, честа е појавата на мувла. Еве како мошне едноставно и евтино да ја исчистите мувлата од купатилото, фугите, прозорите и било каде во вашиот дом или работно место. Потребна ви е варикина која ќе ја растворите во вода во сооднос 1:4. Ставете […]

Tips & Tricks, Видео

Имате дрвени тапи од вино во домот? – неверојатно е што се може да направите

Направи сам е рубрика која цел свет ја обожава бидејќи е супер начин да се забавувате , како и да направите нешто корисно во домот.Овој пат ви покажуваме како да ги искористите дрвените тапи од вината, на корисен и креативен начин. Оној за капакот на тенџерињата при варење веќе ви […]

Tips & Tricks, Повеќе

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Лукот и кромидот имаат интензивен и иритирачки мирис кој најчесто трае многу подолго од готовиот оброк. Мирисот знае да се задржи долго на рацете, а особено во делот околу ноктите. Доколку ви смета овој мирис, пробајте некои од овие совети. Рацете тријте ги со лажичка или друг прибор од нер’ѓосувачки […]

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО од кое ќе се воодушевите: Најлесен начин за да сервирате и јадете лубеница

Лубеницата е едно од најпопуларните летни освежувања. Постојат бројни начини како да ја исечете и сервирате, а овој е навистина едноставен и практичен. Повеќе детали за тоа погледнете во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба Лубеницата е кралица на овошјето – […]

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Варите шпагети во тенџере? Правите голема грешка

Иако не знаеме зошто и кај сме го научиле ова, сите вариме шпагети во големо тенџере. Чекаме да зоврие водата, ги додаваме тестенините, малку масло потоа процедуваме. Но, авторот на ова видео ќе ве убедува дека грешите, си одземате од драгоценото време, а и трошите многу повеќе вода. Тој шпагетите ги […]