Tag: праз

Главни јадења

Брз ручек за 10ка: Ориз со посебен додаток

Направете вкусен ориз со посебен додаток. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте  

Главни јадења

Вкусна вечера за целото семејство: Пита со месо и праз

Оваа пита можете да ја послужите со грчки јогурт. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Главни јадења

Топол сендвич со праз и сувомеснато

Брз и вкусен оброк! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Tips & Tricks

Празот тешко се чисти поради големината – Овој трик ќе ви олесни

Празот е здрав и вкусен, но поради големината тешко се чисти и мие. Ако сакате убаво да го измиете, пресечете го по должина и ставете го во млаз вода.Истресете и исечете како сакате.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Главни јадења, Предјадења

Посно: Супа од тиква и праз

Вкусна и здрава чорба… Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Кое е омиленото јадење […]

Главни јадења, Посно и веге

Нешто различно за постот: Деликатесен ручек без масло

Направете си супер вкусен ручек без масло. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка […]

Главни јадења

Брза пита со праз

Пита која брзо се подготвува, а уште побрзо се јаде… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Препораки

Не ни се допаѓа мирисот, но многу е здрав – јадете праз често

Навистина здрава намирница која помага за многу состојби. Празот има витамин Б6, витамин А, го подобрува видот, помага и за коските со витамин К, како и манганот во себе. Го намалува холестеролот во крвта. Помага и за срцеви заболувања. Помага и да се редуцира ризикот од срцеви болести. Прочитај повеќе […]

Посно и веге, Салати

Деликатес од 3 состојки: Посна крем салата со компири и праз

Направете посна салата со компири и праз. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта […]

Посно и веге, Салати

Посна кујна: Салата со праз

Освежувачка посна салата… Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече […]