Tag: праз

Главни јадења, Предјадења

Чорба од спанаќ и праз

Здрава и вкусна чорба… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Главни јадења

Пилешко со праз – вкусен ручек

Брз и вкусен ручек… Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Главни јадења, Предјадења

Доручек кој ќе го обожавате: Мафини со пршута и пармезан

Готови за половина час! Добар апетит! Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Солена торта од компири Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт […]

Повеќе

Како се динста праз правилно?

Празот е вкусна и здрава намирница, зеленчук кој често треба да се јаде, а многумина сами го одгледуваат во нашата земја. Прво убаво се чисти и мие, па сите непотребни делови се сечат со нож. Се сече во саканата големина и облик и убаво се загрева маснотија на оган. Се […]

Предјадења

Пита со готови кори, компири и праз

Направете вкусна пита со компир и праз. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Главни јадења

Печени компири полнети праз и печурки

Направете печен компир со фил од праз и од печурки. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Препораки

Многу му помага на телото – Зошто треба да јадеме праз

Празот е многу корисен и здрав и треба често да се користи во исхраната. Извор е на витамини Б6, витамин Ц како и манган.Помага со антибактериското дејство, се користи и како антиоксиданс. Не ослободува од радикали. Го чува телото од згрутчување, бидејќи ја разредува крвта. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, […]

Главни јадења

Деликатес: Компири полнети со праз и печурки

Направете деликатесни печени компири со фил од печурки и праз. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Tips & Tricks

Сечевте кромид, лук или праз? – Мирисот од рацете ќе го снема за 10 секунди

Ако сечевте лук, праз или кромид, а мирисот ви остана на рацете и по неколку миења, има решение за маката. Земете малку паста за заби, истријте ги рацете и измијте потоа со вода. Ги убива тешките мириси. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо […]