Tag: празници

Десерти

Бомбици од чоколадо – Евтини колачи за празниците

Вкусни чоколадни бомбици кои се совршени по вкус, може да ги декорирате по избор. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза […]

Tips & Tricks, Видео

За слави и празници: Еве како да ги декорирате предјадењата

Се приближува времето на празници и слави, а сите домаќинки и домаќини сакаат да им остават впечаток на гостите.Сакаат храната да биде вкусна и убаво декорирана. Ако не знаете како да декорирате, ви донесуваме предлог како тоа да го напрвите. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Прочитај повеќе на […]

Препораки

Сите качуваме килограми за празниците – ослабете лесно со три состојки

Кифлички, сарми, салати, месо, колачи…сите многу јадеме за Нова Година и Божиќ, а потоа се појавува проблемот со килограмите плус. За да се исчистите од она што го внесовте и да топите сало, земете вода со мед и цимет.Пијте го ова следните денови наутро пред појадок. Освен што помага за […]

Видео, Повеќе

Видео: Направете најубава божиќна ѕвезда како декорација

Сите се трудиме за празниците да ги пречекаме сите гости со најубава трпеза, рецепти и декорации. Ова видео ќе ви покаже како во неколку чекори, брзо и лесно да направите декорација од салфета. Направете божиќна ѕвезда.   Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири […]

Видео, Повеќе

Ви требаат само лимони: Направете најубава новогодишна декорација (Видео)

Направете божиќна и новогодишна декорација за која ви се потребни само лимони. Земете неколку лимони и убаво измијте ги. Потоа исечете тенки кругови од нив, но не ја тргајте кората. Ставете ги на решетката во рерна или пак во плех и испечете ги.   Се е детално објаснето во видеото. […]

Tips & Tricks

Не фрлајте храна по Нова Година и Божиќ – вака јадењата ќе траат подолго

Сите сакаме богата трпеза за Нова Година и Божиќ, празниците во најубавиот период од годината.Сепак, останува многу храна постојано, па ја фрламе. Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време: Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички […]

Главни јадења

Оригинален рецепт за сарма – направете ја највкусната за празниците

Сувишно е било што да се каже за јадењето кое сите го сакаме и го имаме на маса за празниците. Супер вкусна сарма.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Предјадења, Салати

Руска салата – Се ближат празниците

Традиционално во зимскиот период, а особено за празничните трпези голем број семејства во Македонија и пошироко во регионот ја подготвуваат руската салата. Еве го рецептот: Состојки: 1 пакување мешавина за руска салата од Пекабеско 3 варени јајца 300 грама Пекабеско шунка 300 грама кашкавал ајдамер Амерланд 200 грама кисели краставички […]

Препораки

Стопете се што сте изеле за празниците: Напивка која ќе ве преполови

За Велигден ќе се изеде многу храна, а особено оние кои постеле повеќе од емсец едвај чекаат да се нагостат убаво.За да не си направите проблеми, треба да внимавате и да бидете умерени со храната, а  ако претерате за празникот, имаме одлична напивка за топење килограми. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Деликатеси, Посно и веге

Ролат со ајвар – Навистина вкусен рецепт (Посно)

Направете ладно предјадење за сите сетила. Посен ролат со ајвар кој може да го послужите и на празничната трпеза. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Маринирани батаци со ајвар Триаголници со ајвар Кременадли со ајвар Ајвар од обарени пиперки Кифли со ајвар и кашкавал