Tag: празници

Видео, Десерти

Еве како да направите празнични медењаци

Ако сакате да подготвувате колачиња со вашите деца, овој рецепт е идеален за вас. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Препораки

Вратете се во форма по празниците – Почнувајте го денот вака

Ако претараме со храната за празниците, освен со вежбање, постои начин да се вратиме во форма со храна. За рамен стомак јадете бадеми. Бадемите се богати со протеини со влакна и магнезиум, како и витамин Е. Помагаат за слабеење, болести на срцето и против висок притисок и бори. Јадете неколку […]

Препораки

Знаци дека ви треба детоксикација по празниците

Ако ви се случува ова во телото и ги имате овие знаци и симптоми, тоа е знак дека ви е потребна детоксикација и тоа итно. Желба за благо Проблеми со варењето Јадете здраво но не се чувствувате здрави Кожата не ви е чиста Постојан умор Заборавате Болки во зглобови Постојан […]

Видео, Главни јадења

Предлози за комплетно празнично мени: Рецепти за чорба, сарма, торта и погача

Ако немате инспирација што да подготвите за празничен ручек, „Бабина кујна“ состави одлично мени. Во прилог ви донесуваме видео рецепти за бела чорба, вкусна сарма, неодолива торта и прекрасна погача. Деталите погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Десерти

Празнични колачиња со кокос и џем од јагода – Мерките во шолји, се печат за 7 минути

Направете вкусни ситни празнични колачиња. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус  

Десерти

Божиќни колачиња со мед

Направете вкусни божиќни кекси. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед    

Препораки

Внимавајте со сармата за Нова Година – Колку дена и е рокот?

За Нова Година не ретко знаат да се полнат болниците поради прејадување или пак труење со храна, како и поради многу алкохол. За Нова година сите имаме сарма на трпеза, но внимавајте колку долго ќе ја јадете. Сармата во ладилник се чува 3-4 дена најмногу, не повеќе. Замрзната се чува […]

Препораки

Внимавајте за празниците – Колку долго се чува и јаде месото?

За празниците сите знаеме да се прејадеме, а особено треба да внимаваме колку долго ги чуваме намирниците, за да нема труење и мака. Месото особено свинското месо се чува најмногу три дена во ладилник. Не го јадете по три дена дури и да ви останала голема количина.   Повеќе вести […]

Препораки

Најздравата намирница на светот – За празниците сите имаме урми на маса, а еве за што помагаат

Една од најздравите намирници во светот се урмите. Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување на хемороиди. Магнезиумот има антивоспалително дејство, па помагаат за намалување болки и отоци на телото. Јадете ги почесто. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп […]

Tips & Tricks

Глазурата нема да пука – Трик со кој нема нервози со колачите за Нова Година

Сите сакаме совршена чоколадна глазура за десертите, а има трик како да не пука. Најголемиот проблем со глазурата кој ги уништува десертите се решава така што се додава во глазурата една лажица јогурт додека се прави. Така се спречува да распука. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Супер рецепт: Леден кафе […]