Tag: празник

Главни јадења

Се носи вино и леб во црква: Рецепт за погача за Света Петка

Православните верници ќе ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден. Се празнува во секој крај. Секаде има свои обичаи, но сите носат вино, лепче и пченица во црква.Затоа за денеска ви нудиме вкусен рецепт за празнична […]

Повеќе

Утре неработен ден – ќе ни се погоди ли времето за празничен ручек?

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи. Пообилни ќе бидат во западните и северозападните делови на земјава, каде наместа се очекува да наврнат  над 25 литри на метар квадратен воден талог.  Ќе дува умерен,  повремено засилен ветер од јужен правец, но […]

Главни јадења

Наближуваат посните слави: Одличен рецепт за денешниот голем празник Крстовден

Веќе дојде крајот на летото, стигна есен, па следи периодот на слави кој сите го очекуваме со нетрпение. Со оглед на тоа дека има многу посни слави, ви нудиме супер рецепт за посните денови. Кнедлите од компир ќе ве воодушеват. Уживајте и гответе со љубов 🙂 Повеќе вести на Готви.мк: […]

Главни јадења

Направете празнична погача – за многу години празникот Голема Богородица

Направете вкусна празнична погача за големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Празникот нека донесе здравје, мир и љубов во вашето семејство. Повеќе вести на Готви.мк Крем супа од зеленчук Одлична идеја за ручек ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица Печена пица палачинка Пица на два ката ВИДЕО: Рецепт за […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: 7 техники за бојадисување на шарени Велигденски јајца

Празнувањето на Велигденските празници кои носат мир, спокој и убави мигови за секој човек започнаа. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења. Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема централно место во домовите на верниците. Погледнете видеа со 7 предлог начини за бојадисување на шарени Велигденските јајца: Бојадисување на […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: Бојадисување Велигденски јајца со лушпи од кромид

Познат стар рецепт кој го паметиме уште од нашите баби. Потребни се: јајца, лушпи од кромид, нови најлон чорапи, листови од магдонос или друг зеленчук и 4 лажици масло за готвење. Другите детали погледнете ги во видеото: Погледнете и: ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: 5 техники за бојадисување Велигденски јајца

Велигденските празници носат мир, спокој и убави мигови за секој човек. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења. Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема централно место во домовите на верниците. Дел бојадисуваат само Велигденски јајца во црвена боја, а дел покрај црвени, вапцаат и Велигденски јајца кои се […]