Tag: празник

Tips & Tricks, Видео

ВЕЛИГДЕНСКА ДЕКОРАЦИЈА: Еве како да украсите јајца (ВИДЕО)

Ви предлагаме оваа година велигденските јајца да ги украсите со оваа техника. Ќе добиете мали ремек дела! Потребни ви се цветни салфети, варени јајца, разматена белка и ножици. Јајцата згответе ги, а белките добро разматете ги. Пожелно е јајцата да бидат бели. Исечете ја саканата сликичка на салфетата и одвојте […]

Повеќе

Денеска е тежок празник – според обичаите не смеете да го правите ова во кујната

Православните верници денеска го одбележуваат денот на првото и второ наоѓање на главата на св. Јован Крстител.Од евангелската историја е познато дека Иродијада во една прилика ја побарала и ја добила отсечената глава на свети Јован Крстител. Неговата глава таа ја фрлила на буниште во дворецот на Ирод. Некоја си […]

Десерти

НЕКА БЛЕСНЕ ТРПЕЗАТА: Брзи и крцкави божикни колачиња

 За совршен Божик во вашиот дом, ви нудиме супер вкусни и крцкави божикни колачиња.     Повеќе на Готви.мк: Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства […]

Повеќе

Ова мора да го има на бадниковата трпеза – обичаи за празникот

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање.Бадник името го добил по гранка од даб – бадник која се сече на тој ден, се внесува дома и се пали. Постојат разни обичаи […]

Посно и веге

Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Повеќе на Готви.мк: Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче Вера Домашен леб со маслинки

Посно и веге

ПОСЕН ДЕЛИКАТЕС: Ќофтиња од леќа за големиот христијански празник

Направете посен деликатес за посните денови и Бадник, еден од најголемите христијански празници.Покрај гравчето и рибата, нека овие деликатеси ја збогатат вашата трпеза. Повеќе на Готви.мк: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите […]

Посно и веге, Салати

Посна руска салата – царицата на салатите и на посната трпеза

 Руската салата е царица на секоја прослава, а од сега омилената салата ќе ја служите и на посните слави.   Повеќе на Готви.мк: Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Како да ослабете според хороскопскиот знак? […]

Повеќе

Денеска е голем празник: ЗАДОЛЖИТЕЛНО згответе го ова за да имате мир за Божиќ

Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин. Таткото на оваа славна Христова следбеничка, којашто на млади години се вневести за Христа, се викаше Диоскор и беше познат според положбата и богатството во градот Илиопол Мисирски, а во верата беше незнабожец. Својата ќерка единица, мудра во умот и убава во ликот, […]

Повеќе

На денешниот празник е забрането да се јаде ова

Денеска е Св. Алимпиј Столпник.Овој чудесен Алимпиј се роди во Хадријанополис, во Пафлагонија. Првин беше ѓакон во катедралната црква на градот, а подоцна се повлече и се настани на некои елински гробишта, што се наоѓаа надвор од градот. Таму изгради црква, а до црквата висок столб, па се искачи на стобот […]

Главни јадења

Денеска е голем празник: Замесете јачменов леб

Денеска православните христијани го празнуваат Св. рамноапостол Аверкиј.Црквата го нарекува рамноапостол заради неговите успеси во проповедта на Евангелието, слични како на апостолите. Во време на император Антонин беше епископ во Ерапол, Фригија. Заради неговиот доблесен живот и чудата што ги правеше во Христово име, малку по малку се крсти целиот Ерапол, […]