Tag: празник

Главни јадења, Деликатеси, Посно и веге

Посна Сарма за големиот празник Свети Никола – најчестата слава во Македонија

Направете вкусна посна сарма за големиот празник Свети Никола. Вкусен рецепт за свечената посна трпеза. Ова е рецептот: Нека е за многу години! Прочитај оовеќе рецепти на Gotvi.mk: Зема кисела зелка и завитка пилешко месо Оригинален старски рецепт за сарма Нов вкус на сармата: Хроно сарма Како се кисели зелката […]

Повеќе

Денеска е тежок празник и строг пост – ова не смеете да го имате на трпеза

Се одбележува Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител.Во времето кога Јован проповедаше во Палестина, во Галилеја владееше Ирод Антипа, еден од синовите на оној Ирод што насекаде се прослави со својот расипан карактер. Овој наследи некои особини од татко му, па ја избрка својата законита жена и живееше незаконито […]

Повеќе

Уште денеска уживаме во сонцето – следи невреме

Времето во земјава ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието.Дневната максимална температура ќе се движи од 32 до 37 степени. УВ индексот ќе има вредност 7. Во Скопје и околината […]

Видео, Посно и веге

За Богородичниот пост: Рецепт “боли глава”

Направете вкусен и лесен ручек, посен за Богородичните пости. Целата постапка и потребните намирници се прикажани во следното видео: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Повеќе

На Преображение Господово нека го има ова на вашата трпеза

Утре го славиме големиот празник Преображение Господово. Празникот секогаш паѓа за време на Богородичниот пост, затоа трпезата е збогатена со риба и вино. Се служи и грозје.Се верува дека на тој свет ден целата природа се преобразува, дека ноќите стануваат ладни, а со тоа се најавува есента и нејзиното доаѓање. […]

Видео, Посно и веге

Посна мусака за празникот Св. Архангел Гаврил – вкусен и евтин ручек

Денеска е Свети Архангел Гаврил, еден од најголемите празници на кои се пости, но и традиционална среда во која се пости. Ви нудиме рецепт за посна мусака, еве како се прави: Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по […]

Повеќе

На Петровден не се прави ова во кујната – јаболкото има посебно значење за празникот

На Петровден постојат повеќе обичаи. На големиот празник кој се смета за најголем по Велигден, се смета дека не се работи, не се сечат јаболки со нож, и не треба да се удираат и тријат една о друга, бидејќи се верувало дека ќе падне град.Исто така не се сече со […]

Видео, Десерти

На Петровден се прави ваков колач – ние ви нудиме најбрз и евтин рецепт

Денеска е големиот празник Петровден, најголем по Велигден, а обичај е на овој празник да се прави колач со јаболка. Ова е брз и едноставен рецепт за вкусен колач со јаболка за денешниот ден, според традицијата: На овој ден не смеат да се сечат јаболки со нож, ниту да се […]

Повеќе

Денеска ставете лук во џебот – еве зошто

Денеска е трет ден од најголемите празници во Македонската православна црвква, Света Тројца или Духови, кој се празнува 50 дена по Велигден и 10 дена по Спасовден.Празнувањето се продолжува цела недела. На овој ден подот во храмовите се покрива со трева, покрај ѕидовите се потпираат гранки од липа, а иконите […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Зема лепак, чипка и бои – велигденските јајца ќе блескаат

Зема лепак, бои, чипка…ги направи најубавите велигденски јајца.Погледнете како да направите магија во домот. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]