Tag: празник

Повеќе

Офарбајте јајца за Велигден без хемикалии – Само додадете го ова во водата, не ви треба боја

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја. Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет. Ако сакате зелена боја […]

Видео, Повеќе

Видео: Најубава декорација со салфета за „Денот на вљубените”

Денеска се слави празникот посветен на Свети Трифун, а во поново време, особено помладата генерација го слави Свети Валентин. За сите кои сакаат да бидат креативни за празникот на вљубените, ви нудиме видео во кое детално е прикажано како да направите декорација со салфета во облик на срце. Изненадете ја […]

Десерти

Вкусни колачиња за празникот Василица – Се верува дека носат среќа

Некои семејства на Василица месат пита со паричка или лепче со паричка, а некои според своите обичаи подготвуваат вкусни колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Ова е рецептот за вкусните „Василици”: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Домашно тоблероне со кока кола […]

Повеќе

Рецепт за вкусна пита за Василица – Каде треба да ја чувате паричката?

За големиот празник Василица дел од семејства прават пита со паричка, го празнуваат денот како куќна слава или слават именден. Ви нудиме рецепт за вкусна пита: Инаку, според верувањата за да имате среќа и бериќет, паричката треба да ја чувате до икона, иако многумина ја чуваат во некој предмет или […]

Десерти, Посно и веге

За Бадник кај и да си, дома да си – Посна чоко баклава за вечерва

Денеска е еден од најголемите христијански празници, Бадник. За вечерашната посна трпеза за Бадник ви предлагаме вкусен рецепт за чоколадна баклава. Еве како да ја направите! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Турска баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е […]

Повеќе, Посно и веге

Бадник е празник кој го поминуваме со семејството – Што треба да има на трпезата

Вечерва е големиот христијански празник Бадник. Откако коледарите пееја на нашите врати, и донесоа радост и смеа, навечер сите треба да седнеме на посната трпеза и да бидеме со семејството. На бадниковата трпеза треба да има погача со паричка, посно гравче, посна сарма, суви пиперки, салата од компир или кисела […]

Десерти, Посно и веге

Ситни посни колачи за празничната трпеза

Направете вкусни, ситни и посни колачи кои ќе ја збогатат вашата трпеза за празниците. Ова е сè што ви треба: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Повеќе десерти на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Повеќе, Посно и веге

Бадник е голем празник: Ова треба да го има на трпезата

Бадник е голем христијански празник, се прославува ден пред Божиќ и е најстрогиот ден од постот кој трае 40 дена. За овој голем и тежок празник мора да се почитуваат одредени правила. Трпезата е посна, па затоа на неа предлагаме да има посна сарма, посно гравче, посни салати, подварок, салата од […]

Десерти, Посно и веге

Коцки за посната слава – Ќе ги јадете и кога не постите

Направете вкусен посен десерт кој ќе се најде на вашето мени дома и кога не постите. Ова е сè што ви треба: Нека блесне празничната трпеза. Среќна слава! Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со кокос ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Посно и веге, Салати

Посна салата со компир за Свети Никола – Лесно се прави, а многу е вкусна

Направете посна и лесна салата за големиот празник Свети Никола. Ова се потребните состојки и рецептот: Среќна слава на сите кои го чествуваат празникот! Повеќе салати на Gotvi.mk: Вкусна салата со јајца Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе Шарена салата Руска салата без мајонез и шунка Одлична салата […]