Tag: празен

Препораки

Земете лажица мед па вода на празен стомак – светот го користи овој метод

Наутро кога ќе се разбудите од спиење, земете лажица мед на празен стомак, па веднаш напијте се вода и тоа млака. Брзо ќе се апсорбира во телото, ќе ви го подобри имунитетот, ќе создаде отпорност на бактерии и вируси. Помага и за подобра работа на цревата. Ја храни и кожата. […]

Препораки

Ова никако не го јадете на празен стомак наутро – создава гасови и надуеност

Постојат намирници кои не треба да ги јадеме на празен желудник кога ќе отвориме очи, бидејќи штетно делуваат на нас иако намалуваат глад. Тука спаѓаат рафинирани шеќери, теста со квасец кои го иритираат желудникот и создаваат надуеност. Избегнувајте и цитрусно овошје, сокови, како и сиров зеленчук. Избегнете и газирано. Повеќе […]

Препораки

Пред првото утринско кафе напијте се шолја вода – ќе има промени во телото

Сите знаеме колку е водата здрава, но препорачливо е да се напиете една чаша наутро само што ќе станете од спиење. Пиењето вода на празен стомак го чува вашето дебело црево, помага за производство нова крв, како и за чистење на телото. Помага за слабеење и елиминирање токсини. Помага за […]

Препораки

Мини коктел за здравје: Пијте го секое утро на празен стомак и ќе ви се случи ова

Две состојки кои скоро сите ги имаме во кујната, ретко на кого му паднале на памет дека се здрави и ефикасни ако се измешаат, а навистина прават чуда.Маслиновото масло е една од најздравите намирници во кујна, а истото важи и за лимонот. Ако ги измешате и ги пиете секое утро, […]

Видео, Препораки

Сите грешиме тука – што се случува кога пиеме кафе на празен стомак?

Сигурно знаете некој што не може да функционира додека не го испие првото утринско кафе, или пак вие сте еден од тие луѓе.Еве што се случува со телото кога пиеме кафе на празен желудник: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат […]

Препораки

СИТЕ ГО ПРАВИМЕ ОВА СЕКОЈ ДЕН А Е ОПАСНО: Што се случува со шолја кафе на празен стомак?

Одамна се води полемика околу тоа што се случува во телото кога ќе се напиеме кафе на празен желудник. Прочитајте колку е штетно, а речиси сите го правиме тоа: СЕ ЗГОЛЕМУВА ЖЕЛУДОЧНАТА КИСЕЛИНА: Кога пиеме кафе на празен стомак, се зголемува нивото на киселина во желудникот, а потоа може да […]