Tag: правило

Препораки

Секогаш користете чиа вака – Правило пред употреба

Чиа семето е многу здраво и корисно. Богато е со антиоксиданси, манган, фосфор, бакар, влакна, калиум и калциум, како и масни киселини во себе.Секогаш треба да се остави во вода да набабри пред употреба.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за […]

Повеќе

Вака правилно се чува доматното пире – Нема да се расипе долго

Доматното пире кое не сте го потрошиле, може да го сочувате подолго време. Ставете ја содржината по отворањето во тегла и прелијте малку масло.Затворете и чувајте.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна […]

Повеќе, Препораки

Слабејте со правилото на дланката – Колку храна се внесува со еден оброк?

Сите сакаме да бидеме слаби и витки, но познато е дека тоа е долг и тежок процес кој бара многу жртвување и одрекување од различни видови храна. Тајната на здравото слабеење е во количината храна која ја внесувате во еден оброк. Научното списание „Guard your health” објави студија во која […]

Препораки

Правило 5-5-5: Се подготвува за 5 минути а за 5 дена топи 5 килограми

Најдобар пример за моќта на природата се крие во едноставниот напиток и правило 5-5-5, со кој во првите 5 дена можете да се ослободите од т.н. лажни килограми.Трите броја пет се однесуваат на брзината на подготовка од 5 минути, третманот трае 5 дена и максимални можни резултати, симнување 5 килограми. […]