Tag: правилно

Препораки

Вака правилно се вари турско кафе – густо, вкусно и со арома

Вака правилно се вари домашно турско кафе, без грешки, за да биде кремаво и вкусно и во полн сјај.Прво и основно за добро кафе е квалитетно кафе, па не штедете на него, а второ најважно е дека на почетокот водата не треба да зоврие, туку се загрева до пред да […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изгледате вака додека пиете вода? – тогаш го правите тоа погрешно

Ако изгледате вака додека пиете вода, тоа значи дека го правите тоа погрешно. Сигурни сме дека како повеќето луѓе и вие пиете вода набрзинка, стоејќи, но еве како треба да се пие. Ако стоите и пиете воата пребрзо оди во дебелото црево, па телото нема време да ја апсорбира. Повеќе […]

Tips & Tricks

ЦЕЛ ЖИВОТ ПРАВИМЕ ПОГРЕШНО: Вака се мие овошјето и зеленчукот

За да се измие овошјето и зеленчукот и да нема бактерии, потребно е да ги следите овие чекори:Добро измијте ги рацете со топла вода и сапун. Со топла вода и сјај исчистете ја работната површина и приборот за сечење. Користете само млака вода без дополнителни средства за овошјето и зеленчукот. […]

Tips & Tricks

Еве каде била грешката: Цел живот погрешно ја миеме косата

Дали знаете дека квалитетот, сјајот, густината, мекоста и здравјето на косата зависат токму од начинот на кој ја миеме истата? Иако сите прво ставаме шампон, па потоа на крајот регенератор за таа да биде помека, стилистите велат дека тоа е огромна грешка која и штети на косата. Кога нанесуваме шампон косата […]

Tips & Tricks, Посно и веге, Салати

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Мијалникот се полни со ладна вода се ставаат листовите марула. Во водата се додава 1 супена лажица сода бикарбона и малку оцет. Се остава да киснат листовите околу 15 минути. Се вадат од водата, се испушта валканата вода и повторно се полни мијалникот со чиста ладна вода. Листовите киснат околу […]