Tag: потрес

Повеќе

Земјотрес утрово во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала е пoчувствуван изутринава во 06 часот и 07 минути во Скопје и околината.Според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северозападно од Скопје, на длабочина од 10 километри. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан […]

Повеќе

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 110км западно од од Скопје, во соседна Албанија. Земјотресот се случи во 12 часот и 30 минути со Рихтерова […]

Повеќе

Земјотрес попладнево почувствуван во Скопје

Земјотрес попладнево го стресе Скопје. По потресот викендов од 4,2 степени според Рихтер, кој се случи рано наутро во 4 часот и 8 минути и ги вознемири Скопјани, сега се почувствувал нов потрес, послаб од претходниот.Предмалку земјотрес од 2 степени го стресе Скопје, а епицентарот бил на 2 километри од […]

Повеќе

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Нов земјотрес од Грција бил почувствуван и на територијата на Македонија. Пред околу еден час земјотрес од Грција бил почувствуван со 2,5 степени во Македонија.Инаку, Грција утрово се тресе. Регистриран е и друг потрес од 4,3 степени по Рихтер. Се стресе и Бугарија со јачина од 2,5 степени. Се тресат […]

Повеќе

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван во јужните делови на Македонија.Земјотресот, како што информираат од Сеиозмолошката опсерваторија, се случил во 02 и 25 минути со Рихтерова локална магнитуда од 3 степени, а епицентарот се наоѓа во соседна Република Грција. Повеќе на Готви.мк: Дохранување на […]

Повеќе

Утрово земјотрес во Македонија

Земјотрес од Грција утрово бил почувствуван во Македонија. Потресот со јачина од 2,9 степени по Рихтер ги разбуди жителите на Стар Дојран.Освен Македонија, се тресе и цел Балкан. Земјотреси има во Турција, Италија, како и Албанија. Потресот во Албанија бил со јачина од 3 степени по Рихтер. Повеќе на Готви.мк: […]

Повеќе

Силен земјотрес ја стресе Македонија

Силен земјотрес со јачина од пет степени според Рихтер, синоќа го потресе Валандово, а бил почувствуван и во Струмица, Гевгелија, Дојран, Богданци и Неготино.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на регистрира […]

Повеќе

Уште еден посилен земјотрес во Македонија

Нов посилен земјотрес ја стресе Грција, а се почувствувал и во Македонија, во близина на грчката Граница.Потресот бил со јачина од 4,3 степени по Рихтер. Ова е втор земјотрес откако утрово уште еден грчки потрес беше почувствуван и во Македонија. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес […]

Повеќе

Земјотрес утрово во Македонија

Земјотрес со интензитет од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на територијата на Македонија, во близина на границата со Грција.Земјотресот е почувствуван во 8.38 часот утринава со епицентар на 19 километри јужно од Стар Дојран во Македонија и на 154 километри југоисточно од Скопје, со длабочина од 10 километри. […]

Повеќе

Земјотрес утрово во Македонија

Утринава земјотрес ја стресе Македонија. По мирните денови и ноќи, утринава во 8 часот и 10 минути е регистриран земјотрес со епицентар во Карбинци.Потресот бил со магнитуда од 2,7 степени според Рихтер. И Балканот се тресе изминативе два дена. Многу потреси се региструирани во Турција, Грција и Албанија. Повеќе вести […]