Tag: пост

Повеќе

Велигденски пост – Што смее да се јаде и кога

Велигденскиот пост е еден од најдолгите и најтешките. Се пости на вода, освен во сабота и недела, кога се дозволува масло и вино. Риба се јаде само на Благовец и на Цветници. Постот значи да се воздржиме од јајца, месо, млеко, млечни производи. Ако е човекот болен, слаб и немоќен, може […]

Повеќе

Кој пости душата ја гости – Правила за Божикниот пост

Божикниот пост започна, а  ќе трае 40 дена, односно до Божик  денот на раѓањето на Исус Христос.  Божикниот пост е втор по должината на траењето, веднаш по Велигденскиот. Во однос на „строгоста“ за употреба на храна Божикниот пост е „поблаг“, бидејќи дозволува користење вино, зејтин и риба. За време на […]

Повеќе

Петок е најтежок ден – Правила за Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле. Од трпезата се тргаат месото, млечните производи и јајцата. Во среда и петок јадењата се на вода, односно се подготвуваат без масло. Понеделник, вторник и четврток се со масло, […]

Повеќе

Правила за Петровденскиот Пост – Кога смее да се јаде со масло, кога не

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден. Телесниот пост подразбира воздржување од храна од животинско […]

Посно и веге

Посен ролат од неколку евтини состојки – Ќе го јадете цел ден

Малку состојки и труд за највкусен посен ролат.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Посно и веге

Повкусно од ризи-бизи: Деликатес за постот со 2 состојки

Направете вкусен посен ручек за постот. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк:Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбициПохован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Почна Велигденскиот пост – Најдолг е и најтежок, ова се правилата

Започна Велигденскиот пост, најголемиот и најтешкиот пост, а ова се правилата за сите кои постат. Постот е како човекот: телесен и духовен. Со две природи: за телото и за душата. Постиме од гревовноста и од мрсноста.Телесниот пост значи во сите дни воздржување од месо, млеко, јајца и производи со нив, […]

Предјадења

Сите ќе се разбудат од мирисот и ќе сакаат да пробаат: Посни кифлички меки како перниче

Направете вкусни посни кифлички за постот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми    

Посно и веге

Посни полнети пиперки со посебен фил – деликатес за големиот пост

Направете вкусен посен оброк за Петровденскиот пост. Ова е рецептот за полнети пиперки на посебен начин: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Посно и веге

Посни ќофтиња од компир – вкусен ручек за постот, повкусни се од оние со месо

Направете вкусни посни кнедли со компири за постот. Повеќе вести на Готви.мк: Млади компири со сенф и пиво Кремав компир во тепсија Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт […]