Tag: поскапо

Повеќе

ВИДЕО: Погледнете како келнер им наплаќа поскапо на странци

JoomBoos одлучил да спроведе мал експеримент и во Пореч нарачал кафе на хрватски јазик, а веднаш потоа и на англиски. Тие добиле кафе за околу 60 денари, послужено со чаша вода и шеќер. Подоцна кога тој нарачал кафе на англиски, наплатено му е дупло повеќе или околу 120 денари, а […]

Повеќе

Поскапо во Грција – на иста плажа во Неа Каликратија годинава повисоки цени

Читател на Готви.мк ни пишува дека неколку заедно со својата фамилија неколку години по ред оди на одмор на Халкидики во Грција, поточно во местото Неа Каликратија. За разлика од лани, вели тој, забележлива е разлика во цените. На пример на истата плажа, лани плаќале 2 евра по лежалка, додека […]