Tag: портокали

Препораки

Исчистете го телото и слабејте со портокали

Исчистете го телото со помош на портокали и слабејте. За појадок земете кришка интегрален леб со 100 грама житарки и портокал. За ручек парче лосос и зелена салата со лимонов сок, и кисело млеко со портокал како десерт. За вечера печурки. Рака малини, кисело млеко и портокал пред спиење. Прочитај […]

Десерти

Куглоф со арома на портокал

Направете совршен куглоф со портокали. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате […]

Видео, Десерти

Мармалад од портокали и мандарини: Дневна доза витамин Ц на парче леб

Направете вкусен мармалад од портокали и мандарини и освежете се! Уживате! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Препораки

Сите ги препознаваат по витаминот Ц – Кои други витамини ги имаат портокалите

Сите знаеме дека портокалите се богати со витамин Ц, но имаат и други корисни намени. Имаат витамин А, витамини Б1 и Б9 и фолна киселина. Имаат калциум и влакна во себе. 1 портокал има 80 калории. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу […]

Десерти

„Ресана колач наопаку” – Вистинско уживање

Направете брз и вкусен десерт со портокали. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Препораки

Не давајте пари: Домашен витамин Ц во прав – имајте го на дофат и нема да се разболите

Наместо да давате пари во аптеки, направете си дома моќен витамин Ц. Исушете кора од некое овошје како портокал, лимон или мандарина… Нека се суши неколку дена кората, околу 3-4 дена, а потоа ставете ја во блендер. Вака добиениот прав ставајте го во јадење или пијалоци и бидете здрави како […]

Препораки

Смути со портокали и кајсии – за ден полн витамини и за топење сало

Направете си дома вкусно смути со кајсии и портокали. Чаша полна вкус и витамини:   Се ставаат во блендер сите состојки, се става се во чаша и се лади, па служи. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е […]

Десерти

Наместо бомбици и ролати – Нов вкусен рецепт за десерт

Ако сакате промена од вообичаени десерти, пробајте нешто овошно, а толку вкусно и посебно. Комбинација на кисело и слатко, а се прави по овој рецепт:  Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Колачи за 15 минути Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од […]

Десерти

Божиќен куглоф – Време е за празничната магија и вкусни десерти

Потребни ви се околу 45 минути за да направите вкусен куглоф за Божиќ во вашата кујна. Овој десерт има вкусна арома и ноти на портокал. Ова е сè што ви е потребно: Имајте среќни и вкусни празници! Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со […]

Tips & Tricks, Видео

Снег од пуканки, портокали како лампиони – новогодишна магија со храна

Тимот на Џејми Оливер ве советува како да направите совршени декорации во магијата на Нова Година и празниците. Портокали и цимет како лампиони, пиканки како снег. Искористете ја храната за домот да блесне во новогодишно руво. Повеќе на Готви.мк: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]