Tag: поплави

Повеќе

ВИДЕО: Вистински хаос во Грција – Поплавата однесе жртви, водата носи мотори, автомобили и куќи

Страшни поплави вчера ја зафатија Грција. Особено е погоден Пелопонез, каде странските агенции засега јавуваат за најмалку 4 жртви и 1 исчезнат. Водата направила вистински хаос, носејќи автомобили, мотори и куќи, а некои рурални средини останале и отсечени. Еве дел од снимките од невремето во нашата соседна земја: Bus covered in […]

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Белград – Реки вода низ улиците на градот

Невреме вчера го зафати Белград. Дел од градот беше блокиран , додека низ сите други уличи течеа реки со вода. Погледнете како невремето изгледало во следното видео: За денес се најавуваат врнежи на дожд и во нашата земја, а се најавува и можна појава на невреме. Температурите се очекува да се движат околу 20от целзиусов степен, […]

Повеќе

ХУМАНОСТ: Досега собрани 740 илјади евра за настраданите во поплавите – Црвен Крст ќе ги распределува линеарно

До вчера Црвениот крст на РМ во поплавените подрачја дистрибуирал 30.049 пакети со храна, 21.000 дневни оброци, 9.700 топли оброци, 2.792 конзервирана храна, 28.791 литри млеко, 15.422 литри јогурт, 6.204 пакети со хигиена, 1.098 бебешки пакети, 295 тони вода, 746 пакети пелени, 568 душеци, 4.400 ќебиња, 600 килограми облека, 734 […]

Повеќе

(ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите?

Многу мал дел од поплавените земјоделски површини кои настрадаа во невремето кое го зафати скопскиот регион пред две недели ќе бидат подготвени за есенските земјоделски работи. Се очекува првите примероци за анализа од поплавените ниви да бидат земени неделава. Професорката на факултетот за земјоделски науки Татјана Миткова, објаснува дека одделни […]

Повеќе

ФОТО: Елена Велевска помага на настраданите во поплавите

Фолк пејачката Елена Велевска е деновиве многу активна и на секој начин се обидува да им помогне на семејствата на настраданите во поплавите предизвикани од невремето што го зафати Скопје минатиот викенд. Таа донираше храна, а заедно свои колеги од естрадата организираше и хуманитарен концерт на кој беа собрани над […]

Повеќе

ВИДЕО: Шабац не заборава – Се донира за настраданите во поплавите

Навистина хуманоста нема граници. Огромен број на хумани луѓе, компании и организации од земјава и ширум светот се организираат, солидаризираат и донираат за настраданите во поплавите предизвикани од невремето кое минатиот викенд го погоди Скопје. Таков пример се и граѓаните на Шабац (Србија) кои викендов под мотото „Шабац за Скопје“ […]

Повеќе

Во Македонија невидени поплави, а на Блискиот Исток се очекуваат жештини дури до 77 степени

Рекордни температури кои биле забележани оваа година во земјите од Мароко до Саудиска Арабија може да биде само најава на вистинските жештини на земјата кој само што не пристигнал, предупредуваат експертите за климатологија. Како што пишува Washington Post, во наредните децении Блискиот Исток ќе го погодат екстремни температури кои ќе […]

Повеќе

СТОП за профитерите од поплавите: Забрането покачување на цените на одредени производи

На предлог на министерот за економија, Владата на последната седница донела одлука највисоките цени на одделни производи, односно на флаширана вода, свеќи за домаќинство, заштитни ракавици, гумени чизми, лопати, заштитни маски и средства за дезинфекција, да се вратат на нивото кое се применувало до 5 август 2016 година. „Имено, користејќи […]

Повеќе

Сања за акцијата на Слаткар: Маж ми, дел од големите мажи!

„Остајте тоа тастатурите и фатете се за лопата….на луѓево им треба помош!“ – повика денеска преку својата Facebook страна Марко Маринковиќ – Слаткар. Тој се вклучи во помошта која огромен број на граѓани, компании и организации ја даваат на настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. Неговата сопруга, Сања Николиќ […]

Повеќе

(ФОТО) Слаткар: Остај тастатурата и фати се за лопата

„Остајте тоа тастатурите и фатете се за лопата….на луѓево им треба помош!“ – повикува преку својата Facebook страна Марко Маринковиќ – Слаткар. Тој се вклучи во помошта која огромен број на граѓани, компании и организации ја даваат на настраданите во поплавите кои го зафатија Скопје. Слаткар дава пример – навистина […]