Tag: поплава

Повеќе

ВИДЕО: Невреме попладнево го зафати Охрид

Невремето кое за денеска го најавија метеоролозите најсилно го погоди Охрид. Тамошните медиуми не јавуваат за огромни штети и непогоди, но порталот ОхридСкај објавува видео во кое се гледа како течат реки вода во стариод дел на градот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана […]

Повеќе

ВИДЕО: Пораката на Боки 13 по невремето и поплавите кои го зафатија Скопје

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 непосредно по невремето кое го зафати Скопје излезе со видео порака во свое лично име како и од името на Асоцијацијата за човекова и социјална заштита. „Помалку гумени чизми, повеќе конкретни дела“, напиша тој под видеото. Погледнете го целото обраќање кое Боки го објави […]

Повеќе

По невремето во Кичево, патот кон Охрид повторно отворен за сообраќај

Сообраќајот на магистралниот пат Кичево – Охрид кај Млинот е нормализиран, соопштија предмалку од АМСМ. Вчера вечер (19.08.2016 година) невреме го зафати Кичево. Патот кон Охрид беше поплавен, а сообраќајот кон овој град беше пренасочен кон алтернативни патишта. Неколку возила беа заглавени на патот, пренесе OhridNews од очевидци. Прочитај повеќе […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид

Невреме го зафати Кичево. Патот кон Охрид е поплавен, а сообраќајот кон овој град е пренасочен кон алтернативни патишта. Неколку возила се заглавени на патот, пренесува OhridNews од очевидци. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на […]

Забава

Србија повика да се помогне: „Скопје е поплавено, биди солидарен“

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. Пристигнува помош од сите страни за Македонија.Инаку, невремето се случи пред точно една недела, а сите граѓани и војниците се секојдневно на терен. Повеќе вести на Готви.мк БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата […]

Повеќе

Огромни штети од поплавите, хуманост од сите страни, сеизмолозите смируваат дека ќе нема земјотрес

Цела недела по поплавите кои зафатија делови на Скопје, а каде особено беше погодено селото Стајковци, сеуште никој не излегува со конкретен рок кога можеме да очекуваме целосно санирање на првичнит штети. Очигледно невремето нанело толку многу штети што е тешко да се одговори на прашањето кое сите ги интересира: […]

Повеќе

ФОТО: Како Skyrunning Србија го претставија невремето во Скопје

На социјалните медиуми се појавија огромен број фотографии и видеа на кои се гледа катастрофалното невреме кое го зафати Скопје минатиот викенд. Еве ја фотографијата која беше објавена на Facebook страната на Skyrunning Србија на која тие изразуваат надеж дека брзо ситуацијата во нашиот главен град ќе се нормализира: Повеќе […]

Повеќе

ВИДЕО: Миле ја предвиде поплавата во Скопје

На 6ти Август во 18:22 часот Миле Димитровски на својот Facebook го предвидува степенот на невреме кое ќе го зафати Скопје. Тој, меѓу другото, во ова видео вели: „Страшно ќе биде, ова ќе биде поплава, поплава ќе направи“: Епа, УХМР, вие сте на потег, повикајте го и понудете му ангажман […]

Повеќе, Препораки

Никако не паничете – Совети како да си помогнете ако ве фати дожд или поплава

На Facebook кружи пост во кој има совети како да си помогнеме во случај да биде зафатени од дожд или поплава. Првиот совет е да не се паничи. Еве ги останатите: Град Скопје апелира Скопјани да останат дома на невремето – Згответе нешто без печење или пржење Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Северина […]