Tag: помош

Препораки

Ви требаат само две на ден – Бананите им помагаат на жените

Бананата е овошје со супер вкус кое често се јаде кај нас. Бананата е најголемиот пријател на жените додека имаат ПМС, помага да се регулира работата на дигестивниот тракт, да се намали холестеролот и да се регулира крвниот притисок.Јадете две банани дневно и кожата ќе биде поубава, косата здрава, сјајна […]

Препораки

Омилената намирница на многумина – За што се ни помага кокосот?

Кокосот е навистина здрава намирница која на многумина им е омилена, вкусна е и навистина посебна. Се користи за симптоми на грип и болно грло. Помага и за астма и бронхит, како и за борба со дебелината, правилна работа на штитната жлезда и чистење на црниот дроб, како и здравје […]

Tips & Tricks

Измешајте го со вода или оцет – Лимонот ќе ви реши мака и заштеди време

Лимонот е корисна, здрава, вкусна и мултифункционална намирница. Може да се користи освен за јадења и сокови и лимонада, и за чистење. Ако ви е микрото масно, измешајте пола шолја лимонов сок со вода и ставете ја шолјата во микро, вклучено на 2-3 минути. Потоа избришете со хартија. Ако се […]

Tips & Tricks

Ако ви загоре гравчето – ќе го спасите ручекот вака и никој нема да забележи

Македонската трпеза не оди без гравче. Ако сакате да го спасите, ако загорело, ви треба само влажна крпа. Претурете го во друга тава и прекријте го со влажна крпа. По десет минути сменете ја крпата и таа ќе го извлече мирисот на изгорено. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Нема да видите ни комарец, ни смрливка ни мува дома – ставете го ова во собата

Направете си посебно домашно средство со кое нема да видите ни мува, ни комарец, ни мравка, ни бубашваби или смрдливки дома. Буквално ги брка сите инсекти. Ви требаат 4 стаклени садови помали, 2 лимони, 2 лимети, масло од лаванда, 8 гранчиња рузмарин, 10 листови нане и вода и свеќа. Инсектите […]

Повеќе

Средство со кое три пати поретко ќе бришете прашина – идеално за вработени

Направете природно средство за чистење дома со кое ќе блесне мебелот, а вие ќе имате поретко работа. Ви требаат 1 шолја вода, ¼ шолји алкохолен оцет, 2 лажици маслиново масло и неколку капки етерично масло по избор. Се меша се и се става во прскалка, па се поминува мебелот со […]

Tips & Tricks

Заборавете на содата: Две состојки го „гризаат” каменецот од кујната без да ја оштетат

Жените ширум светот пробуваат најразлични начини за да се спасат од нечистотијата, каменецот и бактериите во кујната.Овој рецепт кој е малку чуден, но доста ефикасен, ќе ви го реши големиот проблем кој често задава главоболки на секој од нас. Ви требаат само две состојки и тоа кока-кола и вотка.  Се […]

Tips & Tricks, Препораки

Мали тајни, голема помош: За овие совети во кујната не сте чуле, а толку се ефикасни

Домаќинки откриваат совети за кујната кои многу помагаат, а не сме ги чуле до сега: Ако сакате да го продолжите рокот на траење на млекото, во тетрапакот ставете малку сол. За да не мирисаат на пластика сите пластични садови, пред да ги ставите во фрижидер ставете малку сол. За да […]

Забава

ФОТО: Фотка од кујната го запали Интернетот – оваа мајка бара помош

Фотографија од една домаќинка го запали Интернетот. Сите се обидуваат да одговорат на прашањето, како жената од Кина да го отвори орманот без да паднат чиниите? Постот го лајкуваа повеќе од 15.000 луѓе. Некои велат, се надеваме рацете ти се брзи, брзо фаќај ги чиниите, други велат стави нешто меко […]

Tips & Tricks

Со овие 3 намирници ќе исчезнат болките во стомакот

Ако се чувствувате надуени и имате болки и тегоби во стомакот, ова се неколку природни начини како без лекови да ја намалите болката.Ако консумирате мед особено во комбинација со чај, болката во стомакот веднаш ќе се ублажи. Било кој вид на чај, особено оние од нане и камилица ќе помогне […]