Tag: подгревање

Препораки

Сите грешиме – Правило за гравот кое мора да се знае

Сите сакаме вксно гравче, без разлика дали е манџа или гравче тавче, а помага за многу проблеми, но има едно важно правило за него. Гравчето не се подгрева. Имено, се менува неговиот состав и со повторното подгревање е штетен. Гравот не се подгрева туку се остава на собна температура. Повеќе […]

Препораки

Намирници кои никако не смеат да се подгреваат – Секојдневно грешиме за ова

Постојат намирници кои никако не се подгреваат, целосно им се менува составот така и стануваат штетни. Тука се грав, карфиол, грашок. На списокот се и компир и месо. Пиперките исто така не се подгреваат. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Препораки

Јадења кои не се подгреваат – Не ја правете оваа грешка

Иако сите некогаш не сакаме да готвиме особено ако ни останало нешто од претходниот ден, постојат намирници кои никако не смеете да ги подгревате. Тука се јајцата, пилешкото месо и супите. Особено не се подгреваат во микро. Не подгревајте ниту мафини и леб, пица и тестенини. Ја менуваат текстурата и […]

Tips & Tricks

Правила за подгревање пица – Ќе биде како тазе испечена

Сите сакаме вкусна пица, но има едно важно правило. Пицата никогаш не се подгрева во микро. НИ рерната не е добар избор зошто долго се подгрева. Се подгрева во тава со капак и тоа 3-4 минути. Повеќе на Готви.мк: Најбрзо тесто за пица Италијанско тесто за пица Брз појадок со […]

Tips & Tricks

Вака подгрејте пица да биде мека како душа – никако не го правете ова

Ако сакате да подгреете пица, таа да биде мека внатре, а крцкава горе, следете ги овие чекори. Не користете микро никако, не користете ни масло или маргарин. Земете тепсија или нешто тефлонско, па загрејте го во шпорет. Ставете ја пицата и кога ќе се загрее, пак ќе има свеж вкус. […]

Tips & Tricks

Феноменален трик: Како да подгреете пица за повторно да биде крцкава

Сте подготвиле или сте нарачале пица, но не сте ја изеле цела. Постои трик како повторно да биде крцкава и вкусна како претходниот ден. За почеток, не користете микробранова. Тестото ќе се загрее, но ќе биде меко, а пицата ќе го изгуби вкусот. Тоа ќе го избегнете со едноставен трик. […]

Pastes, Tips & Tricks

Тестенини не подгревајте во рерна – направете вака и ќе бидат како штотуку сварени

Ако ви останаа од ручек макарони или шпагети, па не можете да ги јадете ладни, има начин како да ги подгреете брзо, а да го имаат истиот вкус, наместо да бидат суви. Ставете ги во цедалка, па пуштете ги во млаз врела вода. Исцедете и јадете. Повеќе вести на Готви.мк […]

Meat

Предупредување за секоја домаќинка: Колку долго се чува месото и како да се подгрева

Месото секогаш откако ќе се приготви, без разлика дали станува збор за пилешко, свинско, телешко…се чува во ладилник.Сепак, потребно е да знаеме колку долго може да стои и дали е опасно по здравје/ Смее да се чува во ладилник најмногу два дена, по спремањето односно пржењето или печењето. Ако го […]

Tips & Tricks

Никогаш не подгревајте спанаќ – последиците се страшни

Спанаќот е намирница која никогаш и никако не смее да се подгрева, а еве и зошто.Спанаќот е најздрава намирница, но ако не го јадеме штотуку приготвен, тогаш ризикуваме да му го зголемиме нитратот во него, а тој е опасен поради висококанцерогените состојки. Јадете го штотуку направен или сиров како салата. […]

Tips & Tricks

Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но иако домаќинките приготвуваат со години, веројатно секоја од нив има направено некоја од овие грешки.ЗАМРЗНУВАЊЕ Компирот треба да се јаде свеж, веднаш по лупењето и печењето или пржењето. Скробот на ниска температура се претвара во шеќер и станува мошне штетен. Дрвени кутии […]