Tag: подгреан

Повеќе

Грешка со спанаќот – Многу е здрав но вака станува опасен

Спанаќот е вкусна и здрава намирница, богата витамини и железо. Има важно правило за спанаќот, а тоа е дека не се подгрева. Така се зголемува ннитратот во него, а тој е опасен поради висококанцерогените состојки. Јадете го штотуку направен или сиров како салата спанаќот, со смути или некој друг деликатес. […]