Tag: подготовка

Tips & Tricks

Како правилно се подготвува карфиол

Карфиолот е корисен зеленчук богат витамини, кој се смета дека потекнува од мала Азија. Има минерали и витамини во себе, специфичен вкус и треба често да се јаде. Најздраво е да се подготви на пареа. Се кине на цветови и се вари на пареа, околу 12 минути. Повеќе вести на […]

Препораки

Брокулата е најздрава кога се готви вака – Помага за многу болести и бактеријата која го „јаде” желудникот

Брокулата како што е познато е една од најздравите намирници на светот. Таа е богат извор на витамини и минерали, а името и доаѓа од италијанскиот збор “brocco”.Во 100 грама свеж брокула има 91 процент вода, 2,7 грама влакна, 76 милиграми витамин Ц. Делува позитивно на варењето на храната и […]

Десерти

Стаклена глазура за торта – Рецепт + сите цаки кои треба да ги знаете за да успее

Направете си стаклена глазура за торти. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се прави од […]

Tips & Tricks

Како се готви со мед, кога се додава – важни правила за да нема грешка

Медот се додава при многу ручеци, салати, сокови, смути…важен е и здрав, а ова се правила за него. Медот одлично оди со тестенини, со месо и морски плодови. За убави рецепти се препорачува багремов мед или од липа, односно оние со поблаг вкус. Се става секогаш на крајот за да […]

Повеќе

Еве како да подготвите костени дома – највкусни се на скара

Ако се одлучите за печење на шпорет, пржете ги во тава. Засечете ја кората на секој костен, а потоа ставете ги во тава, додајте малку вода и повремено протресувајте. Кората ќе се раствори, а костените ќе добијат убава боја. За подготовка во рерна, секој костен засечете го со нож по […]

Повеќе

Витамини за зимата: Направете највкусна Туршија, за комплтен ручек во зима

Време е за туршија, направете ја највкусната за која сите ќе ви завидуваат. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт […]

Tips & Tricks, Десерти

Да не се лепат и да не впијат многу маснотија: Чекори за највкусните крофни

Ако сакате да спремите највкусни крофни кои се топат во уста, воедно и не се многу масни, тогаш следете ги овие чекори и совети.Важно е сите состојки да бидат топли за подготовката, односно на собна температура. Брашното дури можете и да го загреете во рерна на 2 минути на многу […]

Препораки

Хронично сте уморни и ненаспани? Направете ја оваа природна смеса во кујната

Ако сте хронично уморни, ненаспани или заморни, направете смеса во кујната за енергија и виталност. Го забрзува метаболизмот, ја прочистува крвта, ги елиминира вишокот маснотии во телото и помага за имунитет. Ова е природен напиток за чистење на крвта, но следниот третман направете го по пауза од шест месеци. Природните […]

Десерти

„Црни принцези” – Изненадете ги сите со нов десерт за празниците

За вкусна Нова Година и Божиќ и трпеза со нови, но несекојдневни рецепти кои сите ќе ги воодушеват. Овој колач ќе ви стане омилен. Името му е „Црни принцези”. Рецептот во продолжение: Уживајте во овој чоколаден вкус 🙂 Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со […]

Препораки

За болно грло, астма, кашлица и бронхит – Потполно природен лек

Ако ве мачат кашлица, бронхитис, астма или некој друг респираторен проблем, тогаш решението за него може да се крие во еден делотворен лек за кој имаме состојки во кујната. Еве како да го направите и колку често да го пиете: Помогнете си со оваа смеса во зимскиот период и намалете […]