Tag: пластика

Препораки

Никако не чувајте храна во пластика – Многу е штетно

Пластиката ја има насекаде, а ние често користиме пластични садови за чување храна, но многу се штетни. Пластиката има состојки кои се повлекуваат од производство и продажба, ниедна пластика не е тотално безбедна, а може да предизвика и здравствени проблеми. Самите хемикалии и пестициди делуваат и на дебелеењето. Затоа користете […]

Tips & Tricks

Мирисот ќе го снема – Пластичните садови нема да се замирисаат со еден трик

Пластичните садови лесно се умирисуваат, а тоа е најголемата мака со нив, но има решение за неа. Ако сакате да го отстраните лошиот мирис, ви треба доматен сос. Ставете малку доматен сос во пластичните садови, истријте ги убаво, па исплакнете со детергент и топла вода. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу […]

Tips & Tricks

Пластичните садови нема да се замирисаат – Трик со кој ќе ги употребувате со години

Пластичните садови знаат да се замирисаат со тек на време, но има решен ие и за овој проблем. За да не ги фрлате, пред користење ставете неколку зрна сол во нив. Солта го впива мирисот. Доволно е да ставите сол еден час пред користењето. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Tips & Tricks

Веднаш престанете со оваа навика, го загрозувате здравјето

Доколку неколку дена по ред користите исто шише за вода во најмала рака е непрепорачливо. Откако ќе ја испиете водата од шишето, најдобро е да го фрлите бидејќи во спротивно постои можност да го загрозите своето здравје. Пластичната амбалажа може да биде легло на бактерии, а еднакво се опасни и […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: не ги фрлајте пластичните шишиња и капачиња – направете нешто корисно за бањата

На интернет можеме да пронајдеме мноштво корисни и необични трикови. На некои и самите никогаш не би се сетиле. Овој трик навистина ќе ви се допадне и добро ќе дојде во вашиот тоалет. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи […]

Препораки

Се појави ориз кој е полн пластика – еве како да препознаете дали е здрав

Денес на пазарот може да се најдат многу производи за здрава исхрана, но бидете внимателни што купувате.Оризот кој доаѓа од Кина е полн со пластика, и големи се шансите дека консумирате баш таков ориз. Сепак, постои начин да ја купате оваа намирница, а да не е загадена. Вие само треба да знаете […]