Tag: пиење

Препораки

Ова е најдоброто време да се пие кафе – тогаш не му штети на телото

Одамна се водат полемики за тоа колку е кафето здраво, дали треба да се пие и која е препорачаната дневна доза. Кофеинот го намалува ризикот од срцеви болести, дијабетес од типот 2 и срцев удар, а германските научници откриле дека ги штити и артериите, како и дека помага за намалување […]

Tips & Tricks

Никогаш не го јадете и пијте ова пред да одите на плажа за да немате мака со стомакот

Ако одите на плажа, постојат нешта кои не треба да ги јадете и пиете за да немате проблеми со стомакот, бидејќи во комбинација со сонцето и пеколот се фатални.Тука спаѓаат газираните сокови кои го дуваат стомакот, создаваат мачнини, а ќе предизвикаат и неконтролирани гасови. Мастиките за џвакање исто така ќе […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изгледате вака додека пиете вода? – тогаш го правите тоа погрешно

Ако изгледате вака додека пиете вода, тоа значи дека го правите тоа погрешно. Сигурни сме дека како повеќето луѓе и вие пиете вода набрзинка, стоејќи, но еве како треба да се пие. Ако стоите и пиете воата пребрзо оди во дебелото црево, па телото нема време да ја апсорбира. Повеќе […]

Tips & Tricks

ТАБЕЛА: Колку вода треба да пиете дневно во однос на вашата тежина?

Вода, вода, вода… толку пати слушате колку е потребна водата за организмот. Грешката која ја прават многумина е што сите имаат некоја своја теорија дека водата може да се замени со било кој безалкохолен пијалок. Некои дури и не пијат вода или ја пијат во многу мали количини, а тие […]

Повеќе

Колку Македонците пијат алкохол? – еве каде се пие најмногу

Спротивно од мислењето кое сите го имаме, Русите сепак не се најголемите консумирачи на алкохол на светот. Ако може да им се верува на најновите истражувања, највеќе алкохол се пие во Белорусија, и тоа дури 17,3 литри по жител годишно.По Белорусите на листата се Литванците и Чесите, со нешто повеќе […]

Повеќе, Препораки

Светски ден на пивото – Еве зошто треба умерено да го пиеме

Според некои истражувања, пиење пиво ги прави артериите пофлексибилни, а со тоа се подобрува циркулацијата на крвта – Ова се дел причините зошто треба умерено да се пие пиво. Пивото го намалува ризикот од срцеви заболувања за 20 до 40 проценти. Сепак, треба да пие одговорно и во умерени количини, […]

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО: 7 причини зошто треба да пиете сода бикарбона

Сода бикарбоната е неизбежна состојка при готвењето на некои јадења, но дали знаете за што уште се користи? Сода бикарбоната помешана со вода прави чуда кога се во прашања некои проблеми на  човекот. Погледнете при што помага во видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска […]

Повеќе

Најслатка ви е водата од чешма? Еве листа на држави каде е дозволено да ја пиете

Добро е да се знае дека водата во некои европски држави не е безбедна за пиење, односно добро е да знаеме во кои држави слободно можеме да се напиеме вода директно од чешма a во кои не. Агенцијата Citybase apartments ги советува туристите да бидат внимателни и кога ги мијат […]