Tag: печење

Видео, Главни јадења

Повкусно месо не сте пробале: Прасечко печење во рерна – видео рецепт чекор по чекор

Празничната трпеза не може да се замисли без вкусно печење.Еве како да испечете прасечко печење од рерна во домаши услови да биде со крцкава кожа, а сочно меко од внатре.Вака се подготвува највкусното прасечко печење… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: […]

Повеќе

Рецепт за варени и печени костени

Еве како да подготвите печени и варени костени. Печен костен Засечете ги костените, ставете ги во тенџере, малку посолете и налите со вода колку да ги прекрие костените. Гответе додека не зовире и потоа исцедете ги и ставете ги на хартија за печење. Печете ги костените во загреана рерна на […]

Препораки

Правила за печење погача – Вака ќе биде како памук

За убава и мека погача, важно е на колку степени се пече и колку долго. Погача секогаш се пече на 180 степени, и тоа околу 45 минути. По 30 минути се проверува до каде е испечена. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Трик за меки компири – Правете го ова пред печењето

  Сите сакаме компир, а кога станува збор за печениот компир, има трик како да биде повкусен. Ќе биде помек и повкусен ако пред печење го валкате во брашно. Вака ќе има посебна арома и мекост. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат […]

Повеќе

Колку долго се печат тиквички? – Вака ќе бидат совршени

Тиквичките се совршени особено кога се печени и крцкави.Има важни правила за нив. Дебелината на траките треба да биде 3-4 милиметри. Се печат со вентилатор 30-40 минути на 200 степени, додека без вентилатор на 220 степени.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Предјадења

Мини мафини готови за половина час – Само мешате и спремни се за во рерна

Направете вкусни мини проички со сирење. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини […]

Tips & Tricks, Десерти

Ќе биде како од слаткара – Колку долго се пече брауни колач

Брауни колачот е вкусен и омилен на многумина, а важно е колку време се пече. Печењето е кратко – во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути.Ако во рецептот пишува да се пече на 150 степени се пече 40 минути.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Препораки

Важно правило за печурките – Колку долго се печат помалите, колку покрупните

Сите љубители на печурки сакаат да прават деликатеси со нив, вкусни се полнети печурки, пржени или печени, поховани, во пица, супа или чорба…а кога сме кај печењето има важно правило. Печурките се печат по правило 20-35 минути на 200 степени, во зависност од величината. Помалите пократко, поголемите подолго до 35 […]

Препораки

Колку долго се пече погача – Правило за да биде вкусна и успешна

Кога правиме погача, за да биде вкусна и успешна, многу е важно колку долго ќе ја печеме. Се пече на 220 степени 15 минути и потоа се намалува на 180 степени и се пече додека да порумени, се заедно околу 40 минути. Еден килограм тесто се пече за 40 минути. […]

Tips & Tricks, Десерти

Колку долго се печат еклери – Плус најважната „цака” за да успеат

Еклерите се омилен десерт на многу генерации, а ние ви откриваме колку правилно се печат за да бидат совршени. Се ставаат на добро загреана рерна на 200 степени и повеќе не се отвара вратата од рерната за убаво да нараснат. Се печат 30 минути. Потоа, спремни се за фил по […]