Tag: печен

Главни јадења

Меки компири кои брзо се прават – Вкусен ручек за празничниот ден

Направете совршено печени компири, меки како душа за празничниот ден. Ви требаат компири во количина по избор кои треба рамномерно да ги исечете на два дела ако се помали или 3 ако се поголеми. Ставете ги со лушпа убаво измиени, да се варат околу 15 минути во вода. Потоа исцедете […]

Главни јадења

Брз ручек за секој ден: Помфрит без масло

Помфрит може да се направи и без масло, поздрава и вкусна варијанта. Излупете компири во количина по желба, исечете ги и  извалкајте ги во белки со сол и вегета, а потоа ставете ги на плех. Нека се печат на 220 степени додека не поруменат.  Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: […]

Tips & Tricks

Печениот компир ќе биде со крцкава кора, а внатре мек – Има мал трик

Ако сакате печениот компир да биде мек, има мал трик. Пред печење ставете го во врела вода 10 минути.Потоа ќе биде крцкав горе, мек внатре. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна […]

Tips & Tricks

Горе ќе крцкаат, внатре како путер – Трик за совршено печен компир

За компирите кои ги печете да бидат крцкави употребете мал трик. Пред печење 20 минути нека стојат во солена вода.Така ќе се испечат побрзо и ќе станат крцкави горе. Добар апетит! За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле […]

Главни јадења

Доста е од вообичаени ручеци: Направете деликатес за кратко време

Направете вкусен ручек поразличен од се до сега.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Tips & Tricks

Печениот компир секогаш е во мода – трикови за да крцка горе, а внатре да е како душа

Компирот печен во рерна е деликатес кој не излегува од мода и кој го обожаваат многумина, а ние ви носиме трикови за највкусен печен компир. Секогаш бирајте компири кои не почнале да скапуваат и немаат зелени делови на нив. Бирајте компири со слична величина за рамномерно да се испечат. Пред […]

Салати

Турска салата – евтин и брз рецепт полн здравје

Направете вкусна турска салата од печен лук.Ова е рецептот:     Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен […]

Главни јадења

Ваков печен компир немате јадено – од сега ќе готвите само вака

Сите јадеме компир, а кога станува збор за него, секогаш на маса имаме пржен, печен, варен или пире иако може да се прават разни специјалитети со него.Компирот не е само додаток на храната, туку може да биде и главна ѕвезда на ручекот.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите […]

Tips & Tricks

Трикови за совршено печен компир од врвните готвачи – Крцкав однадвор, мек внатре

По овие трикови вашите блиски ќе сонуваат за вашите компири. Секој од нас има некој трик со кој се издвојува, но ова се трикови за највкусните компири кои ни ги пренесуваат врвните готвачи. Повеќето од нас го ставаат компирот кратко да се вари пред да се пече. Тоа е важно […]

Десерти

Шолја за празничните денови: Печен чоколаден крем

Направете вкусен чоколаден крем, совршен за периодот на претстојните празници. Еве го рецептот и како да го направите: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]