Tag: печено

Tips & Tricks

Трик за печеното пиле да е повкусно – Совршено за празниците

Ако сакате печеното пиле да биде повкусно, има мал трик. Ако пред да го ставите во рерна во прелиете со маснотија која е врела и која ќе спречи да не ги впие соковите. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Повеќе

Рок на печеното месо – Колку долго смее да стои во ладилник

Ако печевте месо и не го изедовте веднаш, ставете го во ладилник, но внимавајте колку долго го чувате. Печеното месо стои во ладилник најмногу четири дена, потоа станува опасно и се расипува. Во замрзнувач трае и 6 месеци. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Meat, Tips & Tricks

Правила и техники за варење и печење месо

Варењето месо е посебна техника која може да се изведе на два начини. Првиот начин е кога се вари месото на слаб оган во несолена вода. Така од него се влечат корисните материи, минерални соли и маснотии, а тоа е месо со смален квалитет на вкус, но корисно е за […]

Tips & Tricks

Го пресоливте печеното месо? – спасете го ручекот за 2 минути

Ако направивте грешка додека печевте месо, па го пресоливте, има начин како да се спаси. Извадете го и замотајте го во памучна салфета потопена во вода. По пола час тргнете ја, таа ќе ја впие солта од печењето. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Главни јадења

Нешто поинакво од се до сега: Запечено тофу

Деликатес кога сакате нешто поразлично. Направете вкусно тофу сирење. Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко    

Главни јадења

Предлог за вкусен ручек: Месо и компири од рерна

Со вистинските зачини ова јадење станува вистински специјалитет… Добар апетит! Поврзани рецепти на Готви.Мк Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Брзо и посно: Печурки со сусам Мусака со печурки Печурки во бел […]

Главни јадења

Како дома да подготвите совршено печење?

За љубителите на месо, печењето е вистинска уметност на гастрономското уживање. Gotvi.mk ви го открива рецептот за подготовка на совршено печење во домашни услови. Рецептот ни го испрати Биљана Делова. На здравје!