Tag: печени

Предјадења

Печени кришки со кашкавал и пршута – Брз појадок или вечера

Направете брзи и вкусни лепчиња од рерна за појадок или вечера, со пршута и кашкавал. Се сече лебот на кришки и се ставаат по две парлиња пршува на секоја кришка и рендан кашкавал. Се печат во плех 5 до 10 минути на 180 степени. Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови […]

Pastes, Tips & Tricks

Трикови за совршени варени макарони или печени во рерна

Постојат неколку трикови за подготовка на совршени макарони. Се подготвуваат така што се варат околу 10 минути во солена вода, а важно правило е дека тие треба да се бели кога ги бирате. Се чуваат на суво и проветрено место далеку од зачини кои им ја менуваат аромата. Важи и […]

Pastes, Главни јадења

Макарони во рерна со павлака и кашкавал

Направете вкусни макарони од рерна со сирење и павлака. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша

Pastes, Главни јадења

Запечени макарони со ајвар

Направете неверојатен деликатес, макарони со ајвар од рерна.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг […]

Предјадења

Вратете се во детството: Печени кришки со кисело млеко и кашкавал

Направете вкусни пржени лепчиња со кашкавал и кисело млеко. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта […]

Tips & Tricks

Внимавајте на ова – Важна „цака” за убав пандишпан или кора за торта

Сите сакаме убаво испечена кора за торта, а за тоа треба да знаете цака. Секогаш внимателно делете го јајцето односно белката од жолчката. И најмала трага жолчка во белката нема да овозможи добро да се измати и да имате убава кора. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 […]

Tips & Tricks

Крцкаат од надвор, меки внатре – Трик за совршено печени компири

За компирите кои ги печете да бидат крцкави употребете мал трик. Пред печење 20 минути нека стојат во солена вода. Така ќе се испечат побрзо и ќе станат крцкави горе. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот […]

Предјадења

Викенд појадок кој сите ќе ги разбуди: Посебни и меки лепчиња со јајца

Вкусен појадок кој брзо се прави. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти:Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешкоМногу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста […]

Tips & Tricks

Испечете костени во рерна – Лесно и брзо а вкусот незаменлив

Сите сакаме печени костени кои имаат совршена арома и вкус. Може да ги испечете и во рерна и да си ја олесните работата. Земете костени и со нож засечете ги за лушпата убаво д аим се отвори и кога ќе се печат топлината да навлезе убаво во нив. Ставете ги […]

Десерти

Мирисот на есента: Печени дуњи – Повкусни и од слатко од дуњи

Направете вкусни печени дуњи. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука