Tag: петок

Повеќе

Петок е најтежок ден – Правила за Петровденскиот пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар почна Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле. Од трпезата се тргаат месото, млечните производи и јајцата. Во среда и петок јадењата се на вода, односно се подготвуваат без масло. Понеделник, вторник и четврток се со масло, […]

Повеќе

Викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаба до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 26 до 34 степени.УВ-вредноста ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност облачност. Утринската температура ќе се спушти до 13, […]

Повеќе

Нов врел бран во Македонија – викенд временска

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб ветер од североисточен правец.Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 30 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе достигне […]

Повеќе

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Доаѓа ново невреме – до кога ќе врне?

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во јужната половина од земјава на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Поради спуштање на постудена воздушна маса, позначителна нестабилност се очекува кон крајот на денот кон сабота.Утринската температура ќе […]

Повеќе

Оваа вест долго ја чекавме: Супер временска за викендот

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер.Утринската температура ќе се движи од 8 до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе биде […]

Повеќе

Нов влажен бран носи уште повеќе дожд

Времето во Македонија ќе биде облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни особено во претпладневните часови. Од овој влажен бран на повеќе места се очекува да наврнат над 45 л/м2 воден талог. Кон крајот на денот интензитетот на врнежите ќе се намалува. Преку денот […]

Повеќе

Не чека нагла промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 23 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со слаб […]

Повеќе

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Не чека пресврт па нов ладен бран

Времето во Македонија во раните утрински часови значително облачно со слаб локален дожд, а во текот на денот ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен јужен ветер, кој во јужните делови повремено ќе се засилува.Температурата ќе се движи од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе […]

Повеќе

Денеска силно невреме во Македонија

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо на повеќе места нестабилно, пороен дожд и грмежи, особено во североисточните делови. Ќе дува умерен ветер од западен правец, кој на западот од земјата ќе се засилува.Утринската температура ќе се движи од седум до 12 степени, а дневната […]

Видео, Десерти, Посно и веге

НЕОДОЛИВО ВКУСНО: Посно Тоблероне по најдобар рецепт

Направете вкусно посно Тоблероне од кое нема насит. Традиционално како и секој петок, ви нудиме посен деликатес.Се што ви треба и начинот на подготовка се прикажани во видеото: Повеќе на Готви.мк: Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата Ви смрдат патиките? Еве кои […]