Tag: песок

Видео, Десерти

Без миксер, без печење: Песок торта за половина час

Брза песок торта готова за 30 минути. Навистина, може да звучи невозможно, но погледнете го видеото и уверете се. Зошто да чекате пудингот да се излади па да ставите путер па повторно да миксате? Не е потребно! Во врелиот пудинг веднаш додајте путер, поделете на 3 дела, додајте ги останатите […]

Препораки

Спречува камен и песок во бубрегот – Овошје кое секојдневно ни е потребно

Лимонот е здраво и корисно овошје богато витамин Ц, помага за имунитет, за здравје и за многу состојби. Има и една важна намена поврзана со здравјето на бубрезите. Цитрусната киселина спречува камен и песок во бубрезите, и го стимулира цревниот канал, па така ако често јадете или пиете лимон, нема […]

Tips & Tricks

Дома веќе нема да ви мириса песокот за мачето – Има евтин трик

Ако имате дома милениче и тоа маче, тогаш знаете дека колку и да се грижите за него, тоа понекогаш мириса.Ако сакате песокот за маче да не мириса, ви треба еден евтин трик од домаќинството. Земете сода бикарбона и ставете ја во кутијата под песокот. Верувајте ќе ги впие сите мириси. […]

Препораки

Природен лек кој помага доколку имате песок или камен во бубрегот – Ви требаат 3 состојки

Направете природен сок за исфрлање на камен од бубрег. Еве како да го приготвите: ВАЖНО:  Ако сте биле на лекар и ви кажале дека каменот е поголем од 15 мм не го користете лекот. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните […]

Десерти

Песок торта

Овој сладок специјалитет ни го испрати Ани која вели дека често ја прави оваа торта поради тоа што е многу вкусна, но и поради брзината со која го подготвува ова благо совршенство. Еве што ви е потребно. Готви со љубов и уживај во храната 🙂 Прочитај Gotvi.mk поврзани рецепти: ВИДЕО: […]