Tag: перење

Tips & Tricks

Избелете ги навлаките за перниците за секунда – Има еден евтин трик

Има начин вашите навлаки да бидат како нови, па дури да ги користите и многу години.  За белина, сјај и чистота, тоа што ви треба е сода бикарбона. Ставете сода со малку вода на местото каде има жолти дамки, а потоа ставете ги навлаките во машина за перење со прашок […]

Tips & Tricks

Крпите се валкани и имаат лош мирис и по перењето? – еве што да направите

Секоја домаќинка има проблем со крпите за кујна, бидејќи по често користење, колку и да се перат лошо мирисаат и имаат некоја тврдокорна дамка.Ние ви нудиме неколку решенија: Крпата уште пред употребата исперете ја со убав детергент, и така ќе спречите да има лош мирис и дамки. Веднаш по перењето […]

Tips & Tricks, Видео

Заборавете на скап прашок за перење! За правилно перење фармерки доволна ви е само ОВАА НАМИРНИЦА!

Ова е совршено упатство за млади домаќинки – кратко и јасно! Перењето облека е една од обврските кои морате да ги извршите. Но, дали тоа го правите правилно. На сајтот Buzzfeed објавено е интересно видео за сите млади домаќинки кои не се сигурни како се перат фармерки или алишта кои […]

Tips & Tricks, Повеќе

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Понекогаш се случува да се исфлекаме кога најмалку сакаме. И тоа на новите или омилените парчиња од гардеробата. Но, без гајле, имаме евтино, едноставно и ефикасно решение 🙂 Оваа комбинација ќе ги спаси вашите омилени алишта: Потребно е да направите раствор со еднаква количина на лимон и вода или, алтернативно, […]

Tips & Tricks

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

После долготрајното перење и носење, алиштата можат да го изгубат својот сјај и боја. Ви откриваме многу едноставен и евтин лек со кој ќе ги освежите боите на вашите алишта: За да ја зачувате односно обновите свежината на бојата на вашите алишта кои сакате да ги исперете, потребно е претходно […]