Tag: перење

Tips & Tricks, Видео

Измешајте ги овие 2 состојки и ќе заштедите на перењето – еве и како

Измешајте ги овие 2 состојки и ќе заштедите на перењето – еве и како. Само измешајте ги овие две состојки и ќе заштедите многу пари на перењето веш. Брзо се прави, а ефектот е феноменален. Економичен и корисен совет. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Ефикасен трик: Еве како да ја исчистите белата гума на патиките

Иако денешните машини за перење имаат разни програми за перење гардероба и обувки, вистина е дека центрифугата често знае да ги оштети.Кога станува збор за бели обувки, гумата на патиките после перењето останува жолта и добива дамки. Ако и вие сте имале слично искуство, не грижете се, бидејќи постои трик […]

Повеќе

Не грешете вака – Колку често треба да ги переме крпите во кујна пред да станат опасни

Сите користиме крпи во кујната за садови и за бришење на работната површина, но има важно правило. По употреба веднаш закачете ги и исушете и вака ќе издржат два дена, па исперете.Ако се мокри тие се легло на бактерии, па веднаш одат на перење.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, […]

Tips & Tricks

Намирница која не се пере пред употреба

Постојат намирници кои не треба да се мијат пред употреба, а тука на листата меѓу нив е месото. Месото не се пере пред употреба. Го губи вкусот и така се размножуваат многу бактерии по него.Затоа се користи салфета.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Tips & Tricks

Крпите за кујна ќе бидат бели и без бактерии – Секогаш перете ги вака

Ако сакате крпите за кујна да бидат чисти и бели, има мал трик. Пред да ги исперете вообичаено, ставете ги преку ноќ во вода со лажица сода. Потоа исперете ги. Ќе бидат бели и без бактерии.   Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромидРемек дело во кујната: Леб […]

Tips & Tricks

Додадете го ова кога перете бели алишта – ќе бидат како само што купени од продавница

Наместо да давате пари за скапи избелувачи за алишта, влезете во кујната и решете го проблемот за малку пари. Ставете ¼ или ½ лимонов сок во дозерот за перење во машината и потемните бели ткаенини кои го загубиле сјајот повторно ќе бидат блескави. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт […]

Tips & Tricks

Ставете ја оваа намирница во прашокот кога перете – ја враќа белината на алиштата

Биберот е намирница која многу помага, и ја чува белината на облеката. Ставете неколку зрна во машината кога ставате прашок, и исперете ја облеката. Ќе биде блескаво бела. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Тепихот ќе биде како нов без перење – се е готово со еден потег, нема рибање и мака

Ако сакате ова лето да се спасите и не давате пари за перење теписи, а воедно ако сакате да бидат блескави и чисти, ви треба само еден евтин трик и намирница. Ви треба да имате двор или голема тераса за да го собере тепихот, а потоа да го поминете тепихот […]

Tips & Tricks

Алиштата ќе мирисаат свежо – Ги елиминира бигорот и нечистотијата од машината

Дали некогаш ви се случило да ги извадите алиштата од машината за перење, но тие да не ви мирисаат доволно свежо. Најчесто причината за тоа поради нечистотијата и каменецот во машината? Ова сигурно на сите ни се случило барем еднаш, но постои решение и за овој проблем. Ви требаат две […]

Tips & Tricks

Додадете го ова при перењето- Пешкирите нема да ја загубат мекоста

Пешкирите со текот на времето ја губат својата еластичност, својата мекост и стануваат крути. Постои лесен трик за тоа, а решението се наоѓа во кујната. Сè што треба да направите е при перењето во машина, освен детергент и омекнувач, да ставите и две лажици бел оцет. Оцетот не само што […]