Tag: пена

Tips & Tricks

Зошто пената на пивото е бела – Интересни факти за омилениот пијалок

Сите во светот се љубители на пиво, некои го сакаат со пена, некои беа, а ако некогаш сте се запрашале зошто пената е бела, ова се интересни факти за пивото.Пената на пивото и самото пиво се со ист состав, јачмен, квасец, хмељ и вода. Тука се поставува прашањето зошто тогаш […]

Видео, Повеќе

Офарбајте јајца со пена за бричење – Мраморни велигденски јајца

Направете велигденски јајца со пена за бричење. Ви требаат секако тврдо варени јајца во количина по избор, пена за бричење, боја за храна, алуминиумска тава за печење, чепкалки и ракавици. Се полни тавата со кремата за бричење и се израмнува. Се ставаат разни бои, за потоа јајцата да имаат мраморни […]

Tips & Tricks

Кожата е мека, бричењето никогаш полесно – Замена за пена за бричење од кујната

Мажите често имаат мака со бричењето, а најтешка ситуација е доколку во последен миг останете без пена за бричење. Но, постои една состојка од кујната која заменува пена за бричење. Ви треба маслиново масло, кое не само што ќе го олесни движењето на бричот, туку и ќе ја хидрира кожата […]

Повеќе

Уметност – направете фигури од кафе пена

Веројатно многу пати ви се случило да седите во кафуле и да ви го донесат омиленото кафе со нацртана фигура во облик на срце, цвеќе, лист и слично. Вистинска уметност, нели? Научете од ова видео да ја направите оваа вистинска уметност како изненадување за саканата личност 🙂 Повеќе кулинарски трикови за повкусни […]

Tips & Tricks, Препораки, Ресторани

Вистинска кафе уметност – Како да направите фигури со лате пена?

Веројатно многу пати ви се случило да седите во кафуле и да ви го донесат омиленото кафе со нацртана фигура во облик на срце, цвеќе, лист и слично. Вистинска уметност, нели? Научете од ова видео да ја направите оваа вистинска уметност како изненадување за саканата личност 🙂 Повеќе кулинарски трикови за повкусни […]