Tag: Пекабеско

Повеќе

Пекабеско со донација на прехранбени производи за граѓаните погодени од пожарите

Пекабеско донира над 5000 прехранбени производи за граѓаните кои живеат во областите зафатени од големите пожари. Донацијата е од програмата на компанијата за конзервирана храна, а се реализира во соработка со Црвениот Крст кој ги дистрибуира овие пакети со храна до најпогодените граѓани во опожарените подрачја ширум Македонија. Со ова […]

Повеќе

Интервју со Слободан Кутревски: Незапирливо инвестираме и во пандемија – македонскиот бренд Пекабеско се шири на нови европски пазари

Интервју со Првиот Извршен Директор на Пекабеско, Слободан Кутревски за Прес24. Линк до оригиналната вест ТУКА Прес24: Една година подоцна од почетокот на Ковид-19 пандемијата, освен здравствениот аспект, на голем удар беше и економијата. Како изгледа реализацијата на плановите на Пекабеско една година по пандемијата? Слободан Кутревски: Пандемијата предизвикана од […]

Предјадења

Задолжително пробајте: Брз ролат од готови кори со шунка и кашкавал

Пригответе брз и вкусен ролат од готови кори. Еве го рецептот: Добар апетит! Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Солена торта од компири Солена торта со зеленчук, шунка и кашкавал Пиперки со кулен и кајмак – Рецепт со кој ќе ги приготвите за 10 […]

Повеќе

Пекабеско донираше заштитни маски и мантили на Инфективната клиника

Пекабеско донираше 42.800 парчиња трослојни заштитни маски и 5.000 заштитни мантили во висина од 1.180.000 денари и со тоа се приклучи на општествено-одговорните компании, организации и хумани граѓани кои постојано пружаат несебична поддршка на здравствениот систем, а особено на здравствените работници на Инфективната клиника кои неуморно се справуваат и се […]

Предјадења, Салати

Салата „Метропол“ – Ќе заборавите на руска и француска

Направете вкусна метропол салата. Еве ги потребните состојки за новиот вкусен хит рецепт на оваа сезона: Добар апетит! Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Солена торта од компири Солена торта со зеленчук, шунка и кашкавал Пиперки со кулен и кајмак – Рецепт со кој […]

Повеќе, Препораки

Пекабеско донираше 7 тони храна за најпогодените семејства од коронавирусот

Пекабеско донираше 7 тони храна и со тоа се приклучи на големиот број општествено одговорни компании, организации и хумани граѓани кои пружаат несебична поддршка на нашите сограѓани кои најмногу се погодени од кризата предизвикана од коронавирусот. Имено, во текот на месеците јуни и јули, во соработка со Црвениот Крст, беа […]

Препораки

Пекабеско предвремено ги исплати обврските кон државата како поддршка во националната борба со коронавирусот

Пекабеско изврши аконтативна уплата на целокупниот пресметан данок на добивка за 2020 година во висина од 8.833.000 денари и со тоа се приклучи на иницијативата на Владата и Министерството за финансии која има за цел давање конкретен придонес во националната борба против коронавирусот.   „Сакаме да дадеме конкретна поддршка со […]

Главни јадења, Предјадења

Брз и вкусен рецепт: Поховани палачинки со шунка и павлака

Прекрасно топло предјадење и вкусно изненадување за целото семејство. Зачувајте го овој рецепт бидејќи брзо се прави и ако изненадно ви се најават гости. Добар апетит! Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Брз ролат од готови кори со шунка и кашкавал Солена торта со […]

Повеќе, Препораки

40 ГОДИНИ ПЕКАБЕСКО – Децениската успешна македонска приказна продолжува да се шири низ целиот свет

Малата барака со десетина вработени во која на 25 Септември во далечната 1979 година се смести новоформираното самостојно правно лице ПКБ-Скопје, денес го носи името Пекабеско и прерасна во лидер во производството на сувомесни производи и логистичко-дистрибутивната дејност. Резултатите на Пекабеско во изминатите 40 години се импресивни и ја прават […]

Главни јадења, Посно и веге

Шарена боранија – Рецепт за целото семејство

Гордана вели дека вака сервираната шарена боранија е вистинска уметност и за очите. Таа често ја приготвува на овој начин зашто комбинацијата на состојки прави уште побогат вкус и мирис на ова здраво и неодоливо јадење. Еве го нејзиниот рецепт: На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со […]