Tag: пареа

Препораки

Брокулата е најздрава кога се готви вака – Помага за многу болести и бактеријата која го „јаде” желудникот

Брокулата како што е познато е една од најздравите намирници на светот. Таа е богат извор на витамини и минерали, а името и доаѓа од италијанскиот збор “brocco”.Во 100 грама свеж брокула има 91 процент вода, 2,7 грама влакна, 76 милиграми витамин Ц. Делува позитивно на варењето на храната и […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Офарбајте велигденски јајца на пареа – Најсподелувана техника периодов

Направете прекрасни велигденски јајца, шарени и необични, исфарбани на пареа. Овој Велигден се нека биде брзо и лесно, цела постапка е прикажана во видеото:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?

Tips & Tricks

Никогаш веќе нема да ви распукаат виршлите при варење – има една „цака”

Кога вариме виршли најголемиот проблем кој може да се појави е токму пукањето на истите.Така, тие ја губат естетиката и со нив не може да декорирате убаво. Сепак, постои лесен трик никогаш повеќе да не пукнат. Се што треба е да ги варите на пареа, наместо во вода. Ако веќе […]

Tips & Tricks, Видео

Долниот дел е препржен а жолчката не? – Вака испржете совршено јајце на око (Видео)

Сите сакаме јајца, идеални се за појадок или ручек, имаат и голема хранлива вредност.Јајцето ја око често знае од една страна да биде препржено, додека од горе да биде по малку живо. Ако и вам ви се случува тоа, ова видео го дава решението за совршено испржени јајца. Користењето капак […]

Видео, Повеќе

Вапцање јајца на пареа – Многу е лесно, бојата е силна и долго трае

Вапцањето јајца за Велигден може да биде креативно и интересно. Ова е совршен и лесен начин како да вапцате велигденски јајца на пареа. На сите им успева, а најважно од се бојата останува убава и силна.Шарите сами се формираат. Се е прикажано во видеото: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фарбање јајца со […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе, Препораки

ВИДЕО: Бојадисување на шарени Велигденски јајца на пареа

Оваа техника во видеото ни ја презентираат од Танимак, македонска компанија за производство и пакување на бои за Велигденски јајца. Потребни се: тврдо сварени бели јајца, сад за варење на пареа, различни бои за јајца, салвети, памук и масло за готвење. Останатите детали погледнете ги во видеото: Погледнете и: ВИДЕО: Традиционално бојадисување […]