Tag: палента

Видео, Главни јадења

ВАКОВ ПОМФРИТ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Нема да верувате колку е вкусно

Помфрит може да направите и од палента. Верувате или не, се што ви треба за деликатес во кујната е палента, моцарела и кашкавал.Начинот на подготовка и состојките погледнете ги во следното видео. Многу е брзо и едноставно, а вкусот фантастичен. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг […]

Главни јадења

Деликатес на денот: Солен пудинг од палента и зеленчук

Кога ќе се спомене пудинг, веднаш не потсетува на слатко уживање во кујната. Gotvi.mk овој пат ви нуди супер вкусен солен пудинг од палента, со многу зеленчук. Вкусот на детството во ново издание ќе ве остави без зборови. Повеќе вести на Готви.мк ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од […]

Главни јадења

Викенд ручек: Крцкав помфрит од палента – нема подобро

Помфрит може да се направи и од палента, и тоа највкусниот. Брзо се прави, а уште побрзо се јаде 🙂 Повеќе рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од […]

Главни јадења

Ќе ве врати во детството: Направете ја палентата на мама

Многумина од нас растевме со вкусот на палентата, а за да се вратите во детството и да го почувствувате одново овој вкус потребни ви се само неколку состојки. Повеќе рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути Класични благи мафини Солени мафини со козјо сирење Чоколадни мафини ВИДЕО: […]

Главни јадења

Вкусот од детството со неодолив сос: Палента со прелив од печурки

 Направете вкусна палента со сос од печурки. Неверојатен вкус на сочни печурки и палента кои ќе ви останат долго во сеќавањето, а ова е ручек кој ќе го обожаваат сите генерации. Поврзани вести на Готви.мк Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир […]

Главни јадења

Солена торта од палента – вкусот од детството на нов начин

 Направете крцкав деликатес од палента, која секогаш кај нас го буди сеќавањето на вкусните мигови од детството. Оваа солена торта ќе ви стане омилена. Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути Класични благи мафини Солени мафини со козјо сирење Чоколадни мафини ВИДЕО: Мафини со сирење готови […]

Предјадења

Солени тортички од палента

Направете супер предјадење или закуска за целото семејство. Овие тортички се одлични и ако ви дојдат гости. Уживање со супер изглед и вкус.  Поврзани вести на Готви.мк: Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ […]

Главни јадења

Крцкави компири со палента – нема подобро

Со три состојки направете вкусен ручек или закуска Повеќе вести на Готви.мк ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави […]

Предјадења

Сендвич без леб – да, можно е!

Иако ви звучи чудно, може да направите вкусен сендвич без леб. Ние ќе ви покажеме како Прсти ќе излижете! Поврзани вести на Gotvi.mk: Имате бајат леб дома? – наместо да го фрлате направете деликатес ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Главни јадења, Предјадења

Палента со кашкавал и пармезан

Кога сакате да комбинирате нешто вкусно, здраво и хранливо, палентата е одличен избор. Прочитајте го овој вкусен рецепт на Ана и задолжително пробајте го 🙂 На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи […]