Tag: палента

Десерти

Колач со џем и палента: Едноставен десерт со неповторлив вкус

Брзо се подготвува, а никого не остава рамнодушен! Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до […]

Предјадења

Палента каква што не сте јаделе: Деликатес од турската актерка за појадок

Убавата турска актерка која ја гледавме во Величенствениот како Махидевран Султан, се пофали со вкусен деликатес за појадок или мезе.Направете посебна палента по нејзин рецепт.   Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок […]

Деликатеси

Тава деликатес: Палента, павлака и пармезан, се топат во уста

Направете деликатес со палента, павлака и пармезан.Ова е рецептот:     Повеќе на Gotvi.mk: Трик за совршена палента – нема да видите грутче Слатка палента на два начина Палентата е многу здрава Палента со сланина и сирење Лазања со палента Палента помфрит  Стави јајце среде палентата

Видео, Предјадења

Видео рецепт: Брзи солени мафини со кашкавал

Почнете го ова утро со брз рецепт кој се прави во калапи за мафини. Направете брзи златни мафини за појадок, мезе или за некоја свечена трпеза.Ова е рецептот: Ова е деталната подготовка, чекор по чекор покажана на видеото: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Точни состојки за пржени лепчиња Појадок за 15 […]

Деликатеси, Предјадења

Вкусни ражничи од палента – Не постои повкусно мезе

Вкусно мезе за со пријатели, за семејството и за посебни пригоди. Ова е подготовката на рецептот кој ќе ви стане омилен. Повеќе на Gotvi.mk: Трик за совршена палента – нема да видите грутче Слатка палента на два начина Палентата е многу здрава Палента со сланина и сирење Лазања со палента […]

Главни јадења, Предјадења

 Ароматична палента – Не сте пробале нешто толку вкусно

Палентата е здраво и вкусно главно јадење, мезе или предјадење. Освен што има супер вкус, многу лесно и брзо се прави, па совршено е за оние кои имаат многу работни обврски. Ви нудиме рецепт за малку поинаква и ароматична палента, која може да ја приготвите според следниот рецепт: Добар апетит! […]

Tips & Tricks

Трик за совршена палента – нема да видите грутче никогаш повеќе

Сите сакаме да јадеме палента, вкусот на детството брзо и лесно се прави, но често знаат да се направат и грутки. За да ги отстраните истите има еден лесен и брз трик. Палентата треба да се стави во зовриената вода откако таа прво ќе се тргне од рингла, а не […]

Главни јадења

Традиционален доручек: Како да подготвите бакрдан

Качамак или палента е традиционално јадење во Србија, Босна, Бугарија, Црна Гора… А во Македонија името му е – бакрдан. Се прави од пченкарно брашно, а се послужува со сирење, млеко, кајмак… Ова е помалку заборавен специјалитет, а многу е вкусен и здрав. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Видео, Десерти

Направете слатка палента на два начина

За палента сите знаеме, но слатка палента е нешто посебно и вкусно. Ова се два начина да ја приготвите, прикажани во видеото:   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Видео, Главни јадења

Качамак – рецепт како правилно да зготвите палента (ВИДЕО)

Совршената густина на качамакот не е лесно да се добие и затоа треба да се придржувате на мерките и должината на готвење. Во продолжение ви пренесуваме видео рецепт за секогаш фина и кремаста палента.     Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт […]