Tag: пазар

Забава

ФОТО: Го испратила мажот со овој список на пазар – се смее цел Балкан

Една жена го испратила својот маж на пазарот, па му направила список во кој детално му објаснила што да купи, и тоа како зеленчукот изгледа.Погледнете како изгледа овој урнебесен список. Повеќе на Готви.мк: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија Кои се […]

Повеќе

(ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите?

Многу мал дел од поплавените земјоделски површини кои настрадаа во невремето кое го зафати скопскиот регион пред две недели ќе бидат подготвени за есенските земјоделски работи. Се очекува првите примероци за анализа од поплавените ниви да бидат земени неделава. Професорката на факултетот за земјоделски науки Татјана Миткова, објаснува дека одделни […]

Повеќе, Препораки

Лубеница 15, праски 30, цреши 120 денари за килограм – Еве ги моменталните цени на пазарот во Охрид

Екипа на Готви.мк денеска беше на пазарење на пазарот во Охрид. Еден од најраспространетите и најкомотните пазари, со љубезни и вредни продавачи. Еве ги моменталните цени за 1 килограм: Цреши 120 денари Бели цреши 50 денари Лубеница 15 денари Диња 20 – 30 денари Кајсии 100 денари Сливи 50 денари […]

Десерти, Повеќе

Охридски или не, и годинава црешите прескапи – Еве ги цените

Како и минатата година, и оваа црешите спаѓаат меѓу најскапите производи кои можат да се купат на пазарите и во маркетите. Екипа на Готви.мк денеска беше на Зелен пазар во центарот на Скопје да провери како се движат цените на црешите. Најефтината цена за килограм цреши која ја забележавме беше […]

Препораки

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Брокулата ја има на сите пазари, продавници и маркети, достапна е за сите, а нуди многу придобивки за нашето здравје. Зошто е корисно да се јаде овој хранлив зеленчук? Изобилува со витамин Ц, витамин К, минерали, глукозинолат и фенолни соединенија, а помага полесно да се избориме со сите хронични заболувања. […]

Повеќе

ВИДЕО: Драјв маркет – еве како ќе изгледа маркетот на иднината

Многу поквалитетен избор на состојки и продукти, а ќе трошиме многу памалку време за едно пазарење. Погледнете во видеото како ќе изгледа маркетот на иднината: Повеќе видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети погледнете тука Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти: Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт […]