Tag: очи

Препораки

Ставете сода околу очите – спас за секоја жена

Ако ставите сода бикарбона околу очите ќе решите голем проблем.Ако имате мозолки или ако имате црвенило на кожата, ќе решите се со сода бикарбона. Измешајте лажица сода со една шолја топла вода и нанесете на лицето и околу очите. По неколку дена ќе видите позитивен резултат. Ќе нема подочници.   […]

Tips & Tricks

Три начини да не ви течат солзи кога сечете кромид – спасете ги очите

Ако сакате да исечете кромид без солзи, има супер трик. Измијте го кромидот со топла вода, а потоа ставете го во ладна. Нема да плачете ни ако го сечете под вода. Може да го намокрите и ножот и нема да има солзи. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Tips & Tricks

Ефикасна домашна маска против подочници

Оваа домашна маска видно ги намалува подочниците и ги отстранува темните кругови околу очите, поради што вашето лице ќе изгледа помладо. За оваа маска потребни ви се само две состојки кои веројатно веќе ги имате дома. Ќе ви биде потребно малку кафе и кокосово масло. Доколку немате кокосово, можете да […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – Помага за превенција од болести, холестерол и депресија

Има повеќе калциум од млекото, богат е со влакна и омега 3 масни киселини. Се работи за кељот, кој е и здрав и вкусен. Содржи витамини Ц, А, К, многу други витамини и минерали, растителни влакна, калциум, калиум и многу други состојки здрави за нас. Се покажало дека штити од […]

Tips & Tricks, Повеќе

Нега на очите – Ви откриваме 5 брзи и ефикасни природни лекови

Девојките постојано купуваат нови производи и читаат совети како подобро да се нашминкаат, но често забораваат на грижата за кожата околу очите. Тенката и особено чувствителна кожа веднаш ќе покаже дали сте имале непроспиена ноќ, ќе открие дека лошо се храните или дека постојано сте под стрес. Постојат начини да […]

Tips & Tricks

Ве печат очите од канцелариска работа? – направете си гел дома

Направете гел со кој нема да ве печат очите по напорен ден на работа, пред компјутер или телевизор. Ви требаат 1 лажица билка за нега на очи, 1,5 дл ладна вода, 2 лажици желатин во зрно и 3 лажици бадемово масло. Се се меша и се нанесува околу очите. Повеќе […]

Tips & Tricks, Видео

Стави компир под очите – го реши најголемиот проблем

Со компир може да направите темните кругови под очите да исчезнат. Еве како делува: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите […]

Tips & Tricks

Домашна маска со која ќе исчезнат брчките околу очите

Ако сакате да се решите еднаш засекогаш од брчките околу очите, ви требаат само две состојки: витамин Е и маслиново масло.Маслиновото масло е богатство за здравјето и кожата, се користи за јадење, за здравје и како козметички препарат. Тоа помага на еластичноста на кожата, ја прави блескава и мека и […]

Tips & Tricks

Имате темни подочници? Оваа евтина овошка ќе направи да исчезнат

Ако сте имале бурна вечер со пријателите и имате проблем со станувањето и темните подочници, тогаш една евтина овошка е решението за вас. Портокалот помага темните кругови под очите да ги снема за миг.Земете еден портокал и неколку лажици од неговиот сок промешајте со три капки глицерин. Смесата ставете ја […]

Повеќе

5 намирници за природно смирување на очите

Девојките постојано купуваат нови производи и читаат совети како подобро да се нашминкаат, но често забораваат на грижата за кожата околу очите. Тенката и особено чувствителна кожа веднаш ќе покаже дали сте имале непроспиена ноќ, ќе открие дека лошо се храните или дека постојано сте под стрес. Постојат начини да […]