Tag: оцет

Видео, Повеќе

Домашен јаболков оцет: Еве како да го направите чекор по чекор

Домашен јаболков оцет: Еве како да го направите чекор по чекор. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги […]

Главни јадења

Шампињони во балсамико оцет

За сите љубители на шампињони, ова е наша препорака за вкусен оброк. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб […]

Tips & Tricks, Видео

Ставете во тегла кора од портокал и малку оцет: Неверојатен трик за чист и уреден дом

Неверојатен трик за чист и уреден дом! Направете ефикасно средство за чистење, без да потрошите пари и без хемикалии. Потребни ви се портокали, јаболков оцет и сода бикарбона. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО: Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска […]

Tips & Tricks

Секогаш ставајте оцет кога варите јајца – Но има една важна “цака”

Кога се варат јајца се става оцет за да не пукаат, но има важно правило. Имено, се става лажица до две оцет, бидејќи ако ставите многу, ќе имаат јајцата непријатен мирис. Воедно, ќе имаат и киселкаст вкус. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета […]

Препораки

Ако често имате киселини во желудникот – Помага евтина намирница

Ако имате мачнини и киселини во желудникот, ви треба само јаболков оцет. Го смирува желудникот, со своите витамини Ц и Б. Ако ви е прејак вкусот, помешајте го со вода или мед. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Препораки

Напијте се јаболков оцет на празен желудник – Телото ќе се препороди

Секое утро кога ќе станете од спиење, прво нешто што треба да го направите е да земете неколку лажици јаболков оцет на празен желудник, а потоа телото ќе ви биде благодарно. На овој начин ќе го поттикнте метаболизмот, ќе ослабете, а воедно и ќе ги исфрлите сите токсини од телото. […]

Деликатеси, Повеќе

Направете балсамико оцет сами дома – Детален рецепт и постапка

Наместо да го купувате, популарниот балсамико оцет може да го направите сами дома. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата […]

Препораки

Земете лажиче мед до јаболков оцет – Телото ќе биде работи машина

Секое утро кога ќе станете измешајте лажиче јаболков оцет со лажиче мед и испијте, а ова се предностите. Помага за намалување болки во зглобови, за да немате мачнини и елиминира киселини. Помага и за проблем со остипација, за намалување холестерол и за намалување притисок. Корисно за намалување болка во грлото, […]

Повеќе

Само една лажица од овој природен лек и ќе ги решите проблемите со гасови и надуеност

Само една состојка од вашата кујна може да ги реши проблемите со гасови и надуеност. Решението се крие во јаболковиот оцет. Имено, јаболковиот оцет во себе содржи две клучни состојки за здраво варење и правилна работа на цревата – пектин и дигестивни ензими. Пектинот е скроб кој ја поттикнува работата […]

Tips & Tricks

Трик со кој сирењето нема долго да се исуши – Ви треба крпа со оцет

Тврдите сирења нема да се сушат брзо со еден трик. Замотајте ги во крпа со вода и оцет.Оставете ставете го во сад во ладилник. Оцетот нема да дозволи да се засуши. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]