Tag: Охрид

Десерти, Забава, Предјадења, Препораки

Овошна забава со Jogood!

Одличната комбинација на висококвалитетен јогурт и внимателно одбрани парчиња овошје, преточени во новиот овошен јогурт Jogood, е извонредно освежување за летните горештини. На плажа, во парк, на работа, на игралиште, во кое било време и на кое било место, оние што пробале знаат дека Jogood е совршена ужина за освежителна […]

Деликатеси, Повеќе, Препораки

ФОТО: Вкусна Охридска софра како круна на туристичката сезона

Со палењето на ѓомлезарските огнови, утринава во 8 часот, на просторот до манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Скребатно, започна четвртата туристичко-промотивна манифестација „Охридска софра“. Манифестацијата која традиционално ја организира општина Охрид со помош на бројни спонзори  и донатори, помина во несекојдневно дружење и уживање во вкусовите на традиционалната […]

Повеќе

ФОТО: На Кајмакоски му излезе змија на Трпејца?

Минатата недела, за време на неговиот престој во Охрид, Даниел Кајмакоски решил да се опушти и ужива на популарната плажа во Трпејца, на Охридкото крајбрежје. Сите кои биле на оваа плажа, знаат дека неретко може да се случи од водата да излезе некоја водена змија. Велат не се страшни – […]

Повеќе

ВИДЕО: Невреме попладнево го зафати Охрид

Невремето кое за денеска го најавија метеоролозите најсилно го погоди Охрид. Тамошните медиуми не јавуваат за огромни штети и непогоди, но порталот ОхридСкај објавува видео во кое се гледа како течат реки вода во стариод дел на градот. Повеќе на Gotvi.mk: БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата на Ана […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Кичево, поплавен патот кон Охрид

Невреме го зафати Кичево. Патот кон Охрид е поплавен, а сообраќајот кон овој град е пренасочен кон алтернативни патишта. Неколку возила се заглавени на патот, пренесува OhridNews од очевидци. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори Кое е омиленото јадење на […]

Забава

„Бар-Ремарк“ вечерва премиерно на Охридско лето

Народниот театар од Битола вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе својата најнова претстава „Бар-Ремарк“, поставка на рускиот режисер Александар Баргман, работена според делото „Тројцата воени другари“ на Ерих Марија Ремарк. Најавувајќи ја утрешната премиера, директорот на Битолскиот театар Валентин Светозарев, кој е и сценограф на […]

Забава

Ван Гог во Охрид: „Каква луда ноќ, публика и амбиент за медал“

Каква луда ноќ, публика и амбиент за медал. БРАВО, прекрасни луѓе… Ова на нивниот официјален профил на Фејсбук го напишаа членовите на познатата српска група „Ван Гог“, по настапот на Долни сарај во Охрид. Фронтменот на „Ван Гог“ Звонимир Ѓукиќ во свое и во име на членовите на групата на […]

Забава

Охрид ќе пулсира во кубански ритам

Оваа година Охрид по втор пат ќе биде домаќин на вториот Меѓународен Кубански Танцов Фестивал во Македонија – „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на Tанцовиот клуб „Сонриса“. Кубанските звуци ќе одекнуваат во Охрид во периодот од  5 до 7 август, во хотелот Конгресен Центар Охрид, каде кубанската […]

Повеќе, Препораки

Лубеница 15, праски 30, цреши 120 денари за килограм – Еве ги моменталните цени на пазарот во Охрид

Екипа на Готви.мк денеска беше на пазарење на пазарот во Охрид. Еден од најраспространетите и најкомотните пазари, со љубезни и вредни продавачи. Еве ги моменталните цени за 1 килограм: Цреши 120 денари Бели цреши 50 денари Лубеница 15 денари Диња 20 – 30 денари Кајсии 100 денари Сливи 50 денари […]

Tips & Tricks, Повеќе, Ресторани

Викендов во Охрид на плажа – вода 40, еспресо 50 денари

Читатели на Готви.мк кои викендов туристички престојувале во Охрид ни праќаат дел од цените на пијалаците на две плажи долж Охридската ривиера. Група туристи престојувале во хотелот Десарет кој се наоѓа во туристичката населба Пештани. Цените се следни: вода 0,5л негазирана 40 денари еспресо 50 денари макијато 60 денари цедевита 70 денари […]