Tag: Охридско лето

Забава

„Бар-Ремарк“ вечерва премиерно на Охридско лето

Народниот театар од Битола вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе својата најнова претстава „Бар-Ремарк“, поставка на рускиот режисер Александар Баргман, работена според делото „Тројцата воени другари“ на Ерих Марија Ремарк. Најавувајќи ја утрешната премиера, директорот на Битолскиот театар Валентин Светозарев, кој е и сценограф на […]

Забава

Ван Гог во Охрид: „Каква луда ноќ, публика и амбиент за медал“

Каква луда ноќ, публика и амбиент за медал. БРАВО, прекрасни луѓе… Ова на нивниот официјален профил на Фејсбук го напишаа членовите на познатата српска група „Ван Гог“, по настапот на Долни сарај во Охрид. Фронтменот на „Ван Гог“ Звонимир Ѓукиќ во свое и во име на членовите на групата на […]

Повеќе

Елина Гаранча го отвора Охридско лето – Еве што сака да јаде оперската дива

За денес во 21 часот е закажано свеченото отворање на Фестивалот „Охридско лето“. Концертот на оперската дива, мецосопранката Гаранча ќе се случи на големата сцена на Античкиот театар во стариот град во Охрид. Прочитајте која е нејзината омилена храна пред секој наспат, начин на исхрана, дали готви за членовите на своето семејство. […]

Повеќе

Оперската дива Елина Гаранча го отвора Охридско лето – Еве која е нејзината омилена храна

Свеченото отворање на Фестивалот „Охридско лето“ е закажано за 12.07.2016 во 21 часот на големата сцена на Античкиот театар, а ќе настапи светски познатата оперска дива, Елина Гаранча. Но, која е нејзината омилена храна, начин на исхрана и што готви за членовите на своето семејство, открива во интервју за Литванската […]