Tag: освежување

Десерти

Ледено кафе со сладолед – спас во врелите денови

Неодоливо ледено кафе со сладолед… Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Повеќе

Вистинско освежување: Неодолив сок од малини

Разладете се во врелите денови со вкусен сок од малини… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Повеќе

Домашен леден чај со лимон

Освежете се во летните денови со недолив ладен чај. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула

Повеќе

Изненадете ги сите дома – Направете шарен лед

Ако сакате нешто едноставно, а креативно дома, ви треба сад за лед и вода. Ставете вода за да се замрзне, но ставете во неа и малку сируп од лимон, портокал, малини…или по избор.Ќе добите шарен лед кој сите ќе ги воодушеви. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како […]

Повеќе

Летен хит: Лимон, јагоди, мента и босилек – добитна комбинација за освежувачка напивка

Кога летните температури ќе преминат во црвена зона спас бараме во освежувачки напитоци. Една од најдобрите е комбинацијата од лимон и разно овошје, а со босилек и нане ќе бидете воодушевени. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Повеќе

Направете 10 литри домашен сок од само 1 кг портокали: Поздрав и повкусен од купечкиот

Природните сокови се здрави, полни се со витамини и минерали, а имаат и антиоксидантско дејство. Затоа, во прилог ви донесуваме рецепт за сок од портокали. Со овој рецепт можете да подготвите голема количина сок од само 1 кг портокали: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: […]

Десерти

Рецепт за вистинско десерт освежување: Нектарина торта

Направете нешто вкусно и сочно, брза торта за гости или за вашите најмили. Еве што ви е потребно: Уживајте во овој вкусен десерт 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брз колач со јаболка Колачи за 15 минути Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо […]

Десерти

ВИСТИНСКО ЛЕТНО ОСВЕЖУВАЊЕ: Во неколку чекори до совршен сладолед од лубеница

Едноставен рецепт за сладолед кој ќе го правите постојано!   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати […]

Повеќе

ЗА СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА КАФЕ: Совршени рецепти за врелите денови!

Омилениот пијалак со кој го започнуваме денот има и своја летна варијанта која ве разладува на високи температури. Ви донесуваме начин како кафето да го направите уште повкусно… Кога правите кафе, наместо топло, ставете ладно млеко и додајте неколку коцки мраз. Напивката послужете ја во висока чаша. Во неа можете […]

Повеќе

Сируп од лимон за летно освежување!

Добро е секогаш во фрижидер да имате леден сируп од лимон – освежувачката лимонада ќе биде спремна за неколку минути!   Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]