Tag: оса

Препораки

Ако ве касне оса, пчела или комарец – Вака болката ќе ја снема

Ако ве касне инсект, комарец, пчела, оса, земете парче црвен кромид и проблемот  е решен. Се цеди сокот и се премачкува каснатото место. Болката, црвенилото и чешањето поминуваат. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Tips & Tricks

Ставете го ова во дворот и инсектите ќе бегаат – нема да видите комарец, мува или оса

Ако сакате за топлото време да се спасите од инсектите, секакви муви, комарци, оси и пчели, ви треба само една мала смеса. Во пластично шише исечено на пола ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер, па два децилитри вода. Исечете и кора од банана па така додадете ја […]