Tag: оригано

Препораки

Пијте чај од оригано – Многу му помага на телото

Ориганото и здрава намирница која се додава во многу јадења, за арома и здравје, а помага и чајот од оригано. Чајот од оригано е одлично средство за смирување на нервите, живот без стрес, за намалување на грчеви и против несоница. Не претерувајте со него. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни […]

Препораки

Ги убива сите бактерии во телото – овој зачин е лек за се

Делува како антибиотик, се бори со бактериите, има лековито дејство и помага за многу болести и состојби. Се работи за ориганото кое помага за инфекции, болка, се бори со повеќе од 25 видови бактерии, ги напаѓа и вирусите. Појак антиоксиданс е од лимонот и од лукот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај […]

Препораки

Малкумина знаат за оваа намена на ориганото – многу помага

Ориганото и здрава намирница која се додава во многу јадења, за арома и здравје, а помага и чајот од оригано. Чајот од оригано е одлично средство за смирување на нервите, живот без стрес, за намалување на грчеви и против несоница. Го има во билните аптеки, пијте го еднаш на ден. […]

Препораки

Помоќно од аналгин и кафетин: Домашно масло за главоболка, делува 100%

Направете си домашен моќен лек за главоболка и мигрена, со оригано. Ви требаат 100 грама суви листови оригано и 0,5 литри маслиново масло. Се мешаат двете состојки и се оставаат на топло место до 40 дена. Повремено се протресуваат. Се процедува потоа, па се става на суво место. Кога иамте […]

Препораки

Масло од оригано за проблематична кожа – ги решава најголемите проблеми

Ориганото е зачин кој дава посебен вкус и арома, а помага и за голем проблем. Имено, маслото од оригано се користи за проблематична кожа, па дури и за убивање на хеликобактери, опасната бактерија која го напаѓа желудникот. 200 грама листови и цвет оригано се преливаат со еден литар маслиново масло […]

Препораки

Ја убива најопасната бактерија во телото: Чај од оригано за проблемот кој не го решаваат ни апчиња

Ориганото е незаобиколив зачин при правење пица, како и многу сосови. Се комбинира со лук со кромид и босилек или ким. Лековитите својства му се одамна познати, а се препорачува да се користи и како чај. 1 лажиче оригано прелијте го со 200 милилитри врела вода и нека стои 10 […]

Препораки

Зачин кој треба да го ставате во секое јадење – Здравје со секој залак

Ориганото е препознатлив зачин по мирисот и аромата, а најчесто се поврзува со јадења како пица и тестенини.Расте и до 80 сантими во висина, има дрвено стебло, а листовите се мали и црвеникави. Има благотворно дејство против инфекции и бактерии, дезинфекциско дејство, помага за главоболка и чувство на тежина во […]

Препораки

Делува како природен аналгетик за болка – Шолја ваков чај на ден и ќе се чувствувате подобро

Дава неодолива арома, вкусен е и многу здрав. Ориганото е зачин кој има исклучително лековити својства. Штити од главоболка, кашлица… а освен што еден од поомилените зачини, се користи и како чај кој многу помага. Ви требаат една и пол лажица листови оригано, 1-2 лажици мед и вода. Се остава […]

Препораки

Го препорачуваат и доктори и кулинари: Ориганото е лек

Има милион причини зошто е корисно и здраво да се јаде оригано. Оваа билка е ценета од докторите како и од кулинарите.Најмногу се користи на Медитеранот од каде и потекнува, а делува против воспаленија на дишните патишта, главоболка, настинка, и грип. Помага и добро да се свари храната. Служи и […]

Tips & Tricks

ИМА ЛЕК! Излечете ја настинката со овој зачин

Познат како зачин за пици и тестенини, ориганото е исклучително делотворна билка која содржи бројни лековити состојки и есенцијални масла. Истражувањата покажале дека има два до три пати поголем ефект од другите намирници, пишува Top 10 Home Remedies. Чајот од оригано регулира бројни здравствени тегоби предизвикани од пад на имунитетот […]