Tag: орев

Видео, Десерти

Кифлички орев-ванила – стар рецепт

Одличен стар рецепт за орев-ванила кифлички Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Душкина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за […]

Видео, Десерти

Орев коцки: Сочен бисквит и чоколаден фил – ќе ве освои на првиот залак

Вкусни орев коцки за сите љубители на колачи со ореви и чоколадо. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир […]

Препораки

Има повеќе витамин Ц од портокалот – освен што лечи е и моќен афродизијак

Индискиот орев е здрава и исклучително вкусна намирница. Никогаш не се продава со лушпа, бидејќи помеѓу внатрешноста и лушпата има масло, а тоа треба да биде тргнато. Така се уништува и лушпата. Достапен е во текот на целата година, а во Европа главно се јаде сушен или печен. Се чува […]

Препораки

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите. Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови. Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, […]

Tips & Tricks, Видео

Старото ќе биде како ново: Сите гребнатини од мебелот ќе исчезнат со една намирница

Нема да верувате но со оревче може да ги истриете работната маса од кујната и мебелот кој е изгребан и сјајот повторно ќе се врати.Исто така, старите чевли ќе блеснат ако користите малку маслиново масло, оцет и регенератор. Повеќе на Готви.мк: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е […]

Tips & Tricks

КОРИСЕН ТРИК: За секунда отстранете ги гребнатинките од мебелот!

Во секој дом се наоѓа барем едно парче мебел направено од дрво: крвет, ормар, маса, столици,… Но убавината на дрвениот мебел може да ја нарушат разни гребнатинки. За среќа, гребнатинките можете да ги отстраните со ова природно средство. Сè што ви е потребно е орев и мека крпа. Природните масла […]

Tips & Tricks

Знаете ли зошто оревите се толку здрави!?

Покрај тоа што се вкусни, оревите се и многу здрави. Од секогаш се сметале за важни за интелектуалните способности, а некои дури и го споредуваат изгледот на оревот со обликот на човечкиот мозок. Постојат дваесетина видови ореви и воглавно сите може да се јадат. За едно дрво со ореви да […]