Tag: опаѓање

Повеќе

Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

За есенското паѓање на косата постојат начини со кои може да се успори или запре, а освен животот без стрес, рекреацијата, здравиот живот и спорт, важна е и исхраната. Јасно е дека и косата се храни. Додајте и го потребното, витамини, протеини и минерали. Јадете риба, млеко, млечни производи и […]

Tips & Tricks

Руски лек за опаѓањето коса – ви треба една евтина намирница, фрлете ги скапите шампони

Многумина мака мачат со опаѓањето на косата, а лекот за овој проблем кој особено им штети на девојките е во кујната. Имено, се што ви треба е морков. Оваа намирница не само што е добра за зравјето и видот како што е одамна познато, туку помага и за косата, кожата […]

Tips & Tricks

Нема повеќе да видите влакно на чешелот – Природна смеса против опаѓање на косата

Ако имате проблем со опаѓањето на косата постои едноставна и природна смеса која може да ја направите дома. Ви треба жолчка од едно јајце која ќе ја ставите во сад со половина лупена банана и половина чаша пиво. Потоа додајте и лажиче мед. Сè ставете во блендер да се соедини. […]

Tips & Tricks

Нема да ви падне влакно од косата со оваа маска

Сите знаеме дека во есен често паѓа и се крши косата, а секако тоа е голем проблем за секоја девојка и жена која сака бујна и раскошна коса која ќе биде здрава од коренот до врвовите. За да си помогнете да ви биде косата здрава и сјајна во есенскиот период, […]

Tips & Tricks, Повеќе

Клучни совети против oпаѓање на косата кај мажите

Ќелавост или ненадејното губење на косата кај мажите може да биде генетски или предизвикано од различни причини. Паѓањето на косата со годините можеби не можете да го спречите, но со неколку корисни совети може да се погрижите тоа да го намалите. 1. Важна е исхраната богата со протеини и зеленчук […]

Tips & Tricks

Оваа храна го спречува опаѓањето на косата

Губењето на косата е чест проблем кај жените. Нема дама која барем еднаш во животот не била конфронтирана со овој непријатен проблем. Косопастот може да се должи на многу нешта – стрес, промена на годишните времиња и така натаму.Ако во моментов вие се борите со прекумерното паѓање на косата, пробајте […]