Tag: опасно

Tips & Tricks

На колку време се менува сунѓерот – Станува опасен по здравјето

Сунѓерот за садови е повалкан и од корпа за отпадоци, а затоа треба да се менува често. Сунѓерот треба да се менува на една недела за да се заштитиме себе и здравјето.Особено ако со истиот сунѓер ги бришеме и работната и садоперот кои се легло на бактерии, мора да се […]

Tips & Tricks

Намирници кои имаат повеќе сол од чипс а ги користиме секојдневно

Една од намирниците на лош глас поради големото количество сол кое штети на телото е солта. Чипсот е прв на список со големо количество сол, но има намирници кои ги користиме, а имаат повеќе сол од чипс. Тука е конзерва сос од домати – Само пола шолја има 642 милиграми […]

Tips & Tricks

Најголемата грешка со излупениот кромид – Опасно е по здравјето

Сите знаеме дека е кромидот здрав, и дека нема ручек без него, но има едно важно правило. Имено, излупениот кромид оксидира брзо, па не е здрав и корисен за следна употреба. Тоа значи дека станува отровен и еднаш се користи по лупењето и тоа веднаш. Не грешете вака.   Повеќе […]

Препораки

Избегнувајте пилешко на топлото – Демне опасност од салмонела

На топлото време не се препорачува да се јаде многу пилешко. Недоволно термички обработено пилешко, може на топлото да предизвика труење. Овде демне ризикот од салмонела – опасната бактерија. Затоа, убаво печете го или пржете го и внимавајте. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе […]

Препораки

Го нарекуваат бела смрт – Никако не го јадете ова

Го носи епитетот бела смрт, а иако сите сакаме вкусен десерт, навистина шеќерот е опасен и треба да го избегнуваме. Главната алтернатива е стевијата. Вештачките засладувачи немаат калории. По нив не расте нивото на шеќер во крвта. Имаат сладок вкус и не создаваат кариес. За да се избориме со шеќерот […]

Препораки

Палите цигара веднаш по јадењето? – прочитајте колку е опасно

Ако и вие сте пушач и сте од оние луѓе кои палат цигара веднаш по јадењето, тогаш треба да знаете дека ова е најлошата навика. Една цигара по јадењето делува на телото како да сте испушиле десет, покажале новите истражувања. Не го правете повеќе ова. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за […]

Meat

Што значат сивите делови на меленото месо – дали е опасно да се јаде

Со текот на времето меленото месо станува сиво на делови и главното прашање е дали е здраво и може да се јаде. Ако купувате штотуку мелено месо ќе забележите сива боја, во спротива оние кои се во паковки имаат помалку кислород и не се дозволува да ја изгубат црвената боја. […]

Десерти, Препораки

Не јадете чоколадо пред спиење – Колку е штетно?

Никогаш не јадете чоколадо пред спиење и тоа од една едноставнна причина: Чоколадото поради какаото кое го содржи, како и големата количина на шеќер, можат да предизвикаат несоница. Избегнувајте го чоколадото и другите слатки, освен доколку не е пред вас некоја напорна работна ноќ или учење до доцна. Прочитај повеќе […]

Препораки

Ни јајца ни месо – храна која е најголем извор на зараза со салмонела

Салмонелата е опасна зараза, а иако повеќето луѓе веруваат дека се пренесува најчесто преку месото и јајцата во исхраната, сепак тоа не е така. Храната од животинско потекло има само мала улога во пренесувањето салмонела, но вкусшнот треба да внимавате кога јадете суши, недоволно зготвено месо, како и зелен зеленчук, […]

Препораки

Оваа храна се расипува еден час по готвењето, никако не ја јадете

Оризот е здрава и вкусна храна која сите ја консумираме често, но постои еден детаљ за оризот кој е многу важен да се знае. Имено, оризот не треба да се јаде, освен веднаш по подготовката, бидејќи се расипува за еден час. Што повеќе стои на собна температура, толку повеќе има […]