Tag: опасни

Повеќе

Не грешете вака – Колку често треба да ги переме крпите во кујна пред да станат опасни

Сите користиме крпи во кујната за садови и за бришење на работната површина, но има важно правило. По употреба веднаш закачете ги и исушете и вака ќе издржат два дена, па исперете.Ако се мокри тие се легло на бактерии, па веднаш одат на перење.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, […]